ANATOLSKÝ PASTEVECKÝ PES

ANATOLIAN SHEPHERD DOG

KANGAL, Coban Köpegi

Jsme rodina, která miluje plemeno anatolský pastevecký pes, nejen pro jejich krásný vzhled, ale hlavně díky jeho skvělým vlastnostem. Jeho loajalita, moudrost, láska, jeho věrnost svým pánům, jeho schopnost analyzovat všechny situace, stejně jako přizpůsobit se jakémukoli klimatickému prostředí z něj dělá výjimečného psa. V Turecku je kangal součástí tureckého národního bohatství a je označován jako turecký "poklad". Více v sekci O plemeni

NABÍZÍME KE KRYTÍ NAŠEHO PSA ARTIKA Z DUBSKÉ HAJNICE!!!!!!!!!!!!!!

Duben 2012

Artik z Dubské Hajnicee

11. dubna 2012 v 14:46 O nás
Artik z Dubské hajnice ve 12-ti měsících:

Krmivo

11. dubna 2012 v 14:26 Krmení

Jak rozpoznat kvalitní krmivo - granule pro psy


Na toto téma bylo napsáno nejedno pojednání. Trh s krmivy pro psy je pro běžného smrtelníka velkou neznámou. Proto, abychom se v něm zorientovali, potřebujeme znalosti z krmivářství, zdravovědy, chemie, ale nepochybně i chovatelské zkušenosti, cit a pozorovací schopnosti.

Pokud se omezíme na trh v České republice, je zde chována jak řada plemen uznávaných FCI, plemen národních, ale i nepřeberná řada různých kříženců všech váhových kategorií a velikostí. Každé plemeno nějak historicky vznikalo (v určité době a na určitém území) a z toho také vyplývají i různé potravinové nároky.
Z mých zkušeností vím, že např. japonským plemenům nevyhovují krmiva s obsahem mléka, velkým plemenům není vhodné podávat krmiva s vysokým obsahem proteinů a tuků. Psům kteří nejsou v zátěži není vhodné podávat vysoko-proteinová krmiva, krmiva kategorie Performance. Kromě nežádoucího zatěžování trávicího systému psa může dojít u fen ke spouštění nežádoucích laktací atd.
Jak se ale k této problematice postavit, když ze všech plemen psů zná chovatel mnohdy jenom to svoje plemeno? Podle zákona o krmivech musí být každé krmivo deklarováno. Tuto deklaraci obvykle najdeme na zadní straně obalu. Tam najdeme důležité údaje o tom, kolik krmivo obsahuje procent bílkovin (N-látky), tuků, vlákniny, popelovin či vlhkosti. Najdeme tam i obsah vitamínů.
Netvrdím, že to nejsou údaje důležité, ale tyto jakostní znaky Vám nedají skutečný obraz o kvalitě daného krmiva. Daleko důležitější údaje najdete v kolonce složení. Mnohdy to bývá opravdu zajímavé čtení.
Byli byste ochotní zaplatit za 15 kg balení krmiva v pěkném obalu s deklarací složení: výrobky živočišného původu, obiloviny, cukry a tuky, 1500 Kč? Já tedy rozhodně ne.
Pokud chcete dát svému psovi to nejlepší, ale nemáte jistotu, zda-li je Vaše volba správná, postupujte takto:
Chce-li se krmivo tvářit jako superprémiové, nemělo by být na prvním místě uvedeno obilí (snad s výjimkou krmiva light, senior).
To znamená, že na prvním místě bychom měli nalézt deklaraci typu kuřecí moučka, rybí moučka, jehněčí moučka. V žádném případě bychom tam neměli nalézt: vedlejší produkty živočišného původu, masové deriváty a podobně. Krmiva s takovýmto složením bych řadil v lepším případě mezi prémiová. Samozřejmě by této nižší kvalitě měla odpovídat i výrazně nižší cena.
Podezřelým může být i označení, ze kterého nabudete dojmu, že v každé granuli je skryto nejméně celé kuře. Tyto české překlady bývají většinou básnickým překladem označení uvedeného v angličtině.
Suroviny na etiketě by měly být řazeny za sebou v sestupném pořadí. To znamená, že na prvním místě je surovina, které je v krmivu obsaženo nejvíce, na druhém místě ta surovina, které je druhé nejvíce atd. Na druhém či dalším místě se mohou objevit obiloviny. I ty by měly být jednoznačně deklarovány. Pro lepší názornost uvedu některé, např. pšenice, rýže, kukuřice, ječmen, oves atd. Za zamlženou deklaraci je možno považovat označení: vedlejší produkty rostlinného původu, obiloviny, rostlinné deriváty apod. Argumentace, že výrobce neuvádí konkrétní složení, protože je to výrobní tajemství, zde neobstojí. Označení obiloviny vlastně výrobci může umožnit i to, že se ve výrobě použijí jakékoliv obiloviny, v řadě případů ty nejlevnější, které se na trhu dostanou sehnat.
Zákazník si tak vlastně pokaždé může koupit jiné krmivo. To nebezpečí tady bezesporu je. Mezi rostlinnými produkty se v krmivech často objevuje pojem sója, sójové boby či sójový olej. Tato surovina se v krmivu chová velice zajímavým způsobem. Ovlivní nám v deklaraci krmiva dvě položky a to bílkoviny (N-látky), jejichž obsah přidáním sóji prudce vzrůstá, ale také tuky. Za přispění sóji jako vstupní suroviny lze s menšími náklady vyrobit krmivo, které obsahuje vysoké množství proteinů (30% i více). Tyto proteiny jsou pro psa v méně stravitelné podobě. Druhým zázračným úkazem, který sója dokáže, je to, že se nám v krmivu zvedne i množství tuků.
Jelikož pes není vegetarián, ale masožravec, není zajisté žádným tajemstvím, že živočišné tuky jsou pro psa daleko prospěšnější a užitečnější než-li tuky rostlinné. I tento argument jednoznačně podporuje to, co jsem konstatoval již úvodem. Není totiž důležité množství proteinů a tuků, ale kvalita vstupních surovin.
Budete-li u výběru krmení postupovat výše uvedeným způsobem, řada krmiv tímto sítem neprojede a o to jednodušší pak budete mít výběr.
Trošičku složitější už bude zorientovat se např. v oblasti zchutňovadel s příchutí kuřete apod. Je to stejné, jako když místo rumu budete pít rumovou esenci. Zchutňovadla se běžně přidávají i do krmiv pro dobytek. Jako zchuťňovadlo může být použita i krmná sůl. Kvalitní krmivo by proto mělo obsahovat co nejnižší procento soli.
Jednotlivá krmiva nebo alespoň ta, která se tváří jako kvalitní, neopomínají uvádět, že obsahují vyvážené množství nenasycených mastných kyselin Omega 3 a Omega 6. V drtivé většině je zdrojem Omega 3 kyselin lněné semínko.
Myslíte, že je to ta nejlepší varianta? Daleko optimálnějším a pro psa využitelnějším zdrojem Omega 3 je rybí moučka. Co myslíte, co více ovlivní výrobní cenu krmiva, lněné semínko nebo rybí moučka? Množství mastných kyselin Omega 3, jejichž zdrojem je ryba nebo lněné semínko, může být srovnatelné, prospěšnost pro zdraví psa však různá. Při logické úvaze si na to zajisté odpovíte sami.
Problémem, se kterým si laik už tak snadno neporadí, jsou alergeny. Některá krmiva jich obsahují více, některá méně. Z těch, které se v krmivech vyskytují, bych alespoň některé vyjmenoval. Patří mezi ně sója, chemické konzervanty, vajíčka, mléko, pšeničný lepek, potravinářské barviva atd. Pro zdravého psa to nemusí být nepřekonatelný problém. Pro citlivé psy mnohdy stačí i velice malé koncentrace a může vzniknout velký problém. Nejlepší způsob, jak se alergiím vyhnout, je zvolit krmivo, které obsahuje alergenů co nejméně. Problém sóji a jejich produktů jsme už nastínili. Chemické konzervanty by se samozřejmě v superprémiových krmivech neměly používat, takový je celosvětový trend. U krmiv prémiové řady či nižších řad se s nimi samozřejmě setkáme. Způsob konzervace totiž zásadně ovlivňuje výrobní náklady. Vajíčko je ideálním zdrojem bílkoviny, na druhé straně je to však nepochybně jeden ze zdrojů případných alergií. V tomto směru se mohou názory různit, zda vajíčko ano či ne. Nejste-li si však jistí, jakou alergií váš pes trpí, pak se krmivu s obsahem vaječné bílkoviny raději vyhněte. U zdravého psa samozřejmě není žádný problém.
Je nezpochybnitelné, že část psí populace může trpět alergiemi na pšeničný lepek. Dobře, pšenice se dá nahradit např. kukuřicí. To není problém. Problém je malinko jinde. A to ve stravitelnosti různých druhů obilovin, které pak zpětně ovlivňují celkovou stravitelnost krmiva. Pro lepší názornost uvádím: stravitelnost rýže je 72 %, kukuřičný lepek 68 %, pšenice 60 %, kukuřice 54 %.
Zamyslíte-li se zase nad údaji stravitelnosti některých obilovin, je zřejmé, že čím více obilovin krmivo obsahuje, tím je stravitelnost krmiva nižší. V tomto směru matematika funguje.
Potravinářská barviva se mohou vyskytovat i v krmivech, která zrovna nehýří všemi barvami (zelená, hnědá, modrá, žlutá, červená). V rámci filosofie některých firem je to, že používají barviva pro sjednocení barvy všech granulí. U krmiv, která jsou vyráběna na čistě přírodní bázi, můžete nalézt granule, jejichž barvy se mohou lišit. Barva těchto granulí je totiž ovlivněna druhem použitých vstupních surovin. U amerických a kanadských granulí se často jako zdroj vlákniny používá červená řepa. Řepa vypěstovaná v Sasketchewanu vám bude barvit granule jinak než řepa vypěstovaná v Kalifornii. Je to podobné, jako když budete pěstovat jednu odrůdu vína v různých lokalitách. Výsledná sklizeň bude mít malinko jiné specifické vlastnosti.
V poslední době se často setkáváme s dotazem týkajícím se obsahu betakaroténu. Zde zase můžeme všeobecně říci, že stejná rostlina pěstovaná na různých místech může mít různý obsah betakaroténu. Čím horší a náročnější jsou podmínky pro její růst, tím bude obsah betakaroténu v rostlině vyšší. Pokud bychom tento problém nerozpitvávali zbytečně zeširoka, tak se dá říci, že čím více krmivo obsahuje rostlinných složek, tím větší je jeho obsah betakaroténu. Dá se předpokládat, že z pohledu na menší množství obsahu betakaroténu v krmivu bude výhodnější používat krmiva, u nichž tvoří rostlinnou složku bramborové úsušky či rýže. Větší obsah betakaroténu najdete zajisté v pšenici. V případě kukuřice víte, že zrno má samo o sobě krásnou nažloutlou barvu. Přítomnost betakaroténu by se dala dokázat pokusy.
Jen stěží se dá uvěřit někomu, kdo tvrdí, že jeho krmivo betakarotén neobsahuje. Berte to jako nesporný fakt. Budete-li krmit granulemi, po kterých srst Vašeho psa zčervená, budete se muset poohlédnout po jiné variantě. V případě správné volby červená barva srsti zmizí.
Chce-li výrobce prorazit na trhu, snaží se od ostatních nějak odlišit. Proto se setkáváme i s tím, že ten či onen výrobce tvrdí, že ta či ona surovina dává jeho značce výjimečné vlastnosti. To samozřejmě nevylučuji, vždy se ale na věc musíme dívat komplexně. Takže např. výrobce uvede, že jeho značka obsahuje L-carnitin. Na tom by nebylo nic špatného. Jenže pokud ve složení krmiva najdete deklaraci typu: vedlejší produkty živočišného původu, rostlinné tuky apod., má to pak význam? Většinou jen ten reklamní. Celkovou hodnotu krmení to mnoho nevylepší.
Při výběru krmiva byste se měli rozhodovat podle výše uvedených kritérií. Musíte počítat, že cena kvalitního krmiva bude vyšší, ale nemusí být přemrštěná. Cenu samozřejmě ovlivňuje kromě kvality výrobku i reklama. Je jasné, že i tu musí vždy někdo zaplatit. No asi to zřejmě nebude nikdo jiný než zákazník. Takže i zde funguje určitá úměra ve vztahu kvalita a cena. Drahé totiž může být i méně kvalitní krmivo s velkou a bombastickou reklamou.
Každý kdo si pořídí psa, by si měl uvědomit, že pořizovací cena je ten nejmenší náklad, který se psem má. Nemám-li na to, abych mohl opravdu slušně nakrmit velkého psa, tak si raději pořídím středního nebo malého. Mám-li doma psů hodně, pak bych měl zvážit co je lepší, jestli krmit hodně psů špatně nebo raději menší množství psů či jen jednoho dobře.

Přeji šťastnou ruku ve výběru.

Jak vybrat kvalitní krmivo - granule pro štěňata malých, středních a velkých plemen psů


Za dobu mé chovatelské praxe, ale zejména v období posledních dvanácti let, kdy se intenzivně zabývám výživou psů, se velice často setkávám s dotazy na toto téma. Není se co divit. Každý nový šťastný majitel štěněte mu přece chce dát jen to nejlepší. To je naprosto v pořádku.
Vzpomínám si na dobu před více jak dvaceti lety, kdy jsem si pořizoval svého prvního aljašského malamuta za cenu, která se blížila mému tříměsíčnímu čistému příjmu. Jedna z chovatelek, které si do dnešní doby vážím, mi tehdy řekla, že pořizovací cena štěněte je ta nejmenší investice, kterou můžeme do psa dát. Nevěřícně jsme na ni tehdy koukal. Vždyť 5 000 Kč za psa bylo pro mě něco takřka nepředstavitelného. Na její větu jsem však nikdy nezapomněl a přesvědčil jsem se o tom, že měla pravdu. V osmdesátých letech svým psům vyvařovali nejen průkopníci saňového sportu. O kvalitních granulích, které pro nás byly cenově téměř nedostupné, se nám mohlo jen zdát.
Nyní je situace na trhu jiná a nabídka krmiv nejrůznějších značek je více než bohatá. Jenže jak se v ní má běžný smrtelník vyznat? Velice těžko, protože komerce a reklama často vítězí nad zdravým rozumem. Doporučil bych novým majitelům štěněte a zejména těm, kteří doposud psa nevlastnili, aby si udělali svoji vlastní rozvahu. Při výběru vhodného krmiva je třeba zvážit několik základních ukazatelů.
Důležité je odpovědět si, kolik jsme ochotní měsíčně do výživy psa investovat. Pokud si odpovíte, že budete krmit krmivem za 200 Kč ze supermarketu, je lepší si psa vůbec nepořizovat. Předejdete tak zbytečnému zklamání a vysokým výdajům za veterinární péči. Pokud uvažujete o celé smečce psů, platí to dvojnásobně.
Předpokládaná cena za krmivo pro psa vás automaticky nasměruje do kategorie prémiových, superprémiových či ultraprémiových krmiv. Vypustíme-li z užšího výběru ta krmiva, která mají bombastickou reklamu a ta, která nabízejí velké nadnárodní řetězce, výběr se vám velice zúží. Na pytli krmiva ze zadní strany si najděte předepsané nutriční údaje a zejména pak složení. Dalším údajem, který na pytli najdeme, je údaj o dávkování a tady je kámen úrazu. Řada nových majitelů štěňat se zuby nehty drží doporučeného dávkování. Setkal jsem se v praxi i s tím, že si majitelé štěněte si popletli dekagramy a gramy. Tvrdili, že dávají trojnásobek krmné dávky a že to pejskovi nestačí. Když jsem štěně uviděl, bylo skutečně podvyživené. Vysvětlil jsem jim, kde se mýlili. Opačným extrémem je, že štěně nedostává svoji krmnou dávku rozdělenou na čtyři díly, ale dostává celodenní krmnou dávku čtyřikrát za den. Majitelé se pak diví, že pejsek nechce žrát a má průjem, i když oni přece krmí podle návodu.
Růst štěněte bývá z počátku překotný. Zatímco dospělé psy s normální aktivitou krmíme zhruba 100 g krmiva na 10 kg váhy psa, u štěňat to bývá 200 až 400 g na 10 kg váhy štěněte. Dá se říci, že štěně do své obvyklé krmné dávky v dospělosti dorůstá. To, na co musíme dát velký pozor, je jakýkoliv průjem, který by štěňátko odvodnil. Zjistíme-li, že trus štěněte ztrácí tvar a je kupovitý, je velmi pravděpodobné, že je štěně překrmováno. Obvykle stačí snížení krmné dávky a trus se upraví. Pro optimální výživu štěněte a jeho dobrou funkci střev bych doporučil krmit granulemi s vyšším obsahem vlákniny.
Metabolismus každého psa je velice individuální a tak i dva psi stejného plemene, věku a váhy mohou mít odlišnou denní spotřebu krmiva. Jedině vy jako majitelé jste ti, kdo můžou přesně stanovit a korigovat krmnou dávku vašeho štěněte tak, aby nebylo podvyživené, ale ani překrmované. Na krmnou dávku má také vliv míra aktivity, které je štěně vystaveno. Temperamentní a hyperaktivní jedinec spálí mnohem více kalorií než pejsek, který se celý den válí doma na gauči nebo jen občas vyjde na krátkou procházku. V neposlední řadě mají na celkovou krmnou dávku vliv i klimatické podmínky a míra stresu, kterému je štěně vystaveno.
Jedním z indikátorů zdraví je sledovat to, co z pejska při venčení padá. Je-li stolice pevná a tvarovaná, je vše v pořádku. Produkování většího množství řidšího trusu nám nasvědčuje, že je pejsek zřejmě překrmován. Mnohdy stačí snížit krmnou dávku a situace se stabilizuje.
Zvažte si svého pejska a při stanovení krmné dávky vycházejte z údajů o dávkování na obalu, ale berte tento údaj opravdu jako orientační. Průběžně pejska kontrolujte, jestli je jeho růst rovnoměrný nebo překotný, jestli přibírá málo nebo moc a vždy sledujte, co z něho padá. Svým citem pak musíte krmnou dávku přizpůsobit potřebám vašeho štěněte.


TOP DRY FOODS 2010 - krmivo pro psy - test a hodnocení

Prestižním seznam TOP DRY FOODS 2010 podle nezávislého amerického kynologického časopisu Whole Dog Journal. Jedná se o ocenění, které je udělováno jen těm opravdu nejlepším značkám krmiv v Americe. Pro rok 2010 získalo toto ocenění 37 značek. V České republice je dostupných pouze 7 krmiv zařazených do TOP DRY FOODS 2010.
Laická veřejnost může být překvapená, že mezi americkou elitou zařazenou do TOP DRY FOODS nenajde žádnou ze značek prezentujících se bombastickou reklamou. Důvod je zřejmý. Pokud tyto firmy sledují pod pláštěm péče o vašeho miláčka maximální zisk, do pytle se kvalitní suroviny již nevejdou.

Seznam TOP DRY FOODS 2010
Addiction Foods
addictionfoods.com
Made by: Taplow Ventures, Vancouver, British Columbia (salmon); Pied Piper Pet & Wildlife, Inc., Hamlin, TX (venison); and Texas Farm Products, Nacogdoches, TX (pork).
Misc info: Salmon and venison foods are grain-free. Venison is free-range; salmon is wild-caught.
Artemis Pet Foods
artemiscompany.com
Made by: Diamond Pet Products, Lathrop, CA.
Misc info: Fresh Mix products display what we call "kitchen sink" formulation; example above also contains chicken fat, duck, salmon, egg product, salmon oil, and salmon meal. Osopure has fewer protein sources (chicken, fish meal, egg).
Back To Basics
backtobasicspetfood.com
Made by: CJ Foods, in Pawnee City, NE.
Misc info: Company was sold to Dad's Pet Care in 2009. Manufacturing scheduled to move to Dad's own plant in PA. Company says all ingredients will continue to be USA-sourced and manufactured.
Bench & Field Pet Foods
benchandfield.com
Made by: WellPet in Mishawaka, IN.
Misc info: Company offers direct shipping to your home.
Blue Buffalo Company
bluebuff.com
Made by: Chenango Valley Pet Foods, Sherburne, NY; CJ Foods, Bern, KS; Dad's Pet Care, Meadville, PA; Triple T Foods, Frontenac, KS.
Misc info: Company plans to launch a "limited ingredient" line in February.
Blue Seal Feeds
bynaturepetfoods.com
Made by: Blue Seal's plant in Arcade, NY; organic food is made by Chenango Valley Pet Foods in Sherburne, NY.
Misc info: Bright Life" variety has been discontinued.
Breeder's Choice Pet Foods
breeders-choice.com
Made by: Breeder's Choice's plant in Irwindale, CA.
Misc info: ActiveCare line contains "natural chicken cartilage with the highest levels of unprocessed chondroitin and glucosamine." AvoDerm line developed for dogs with skin and coat issues; AvoDerm Baked meant for dogs with "sensitive stomachs.
Burns Pet Health
burnspethealth.com
Made by: By CJ Foods, in Bern, KS
Misc info: Company offers direct sales and shipping of fresh product to your home.
Canidae Corp.
canidae.com
Made by: Diamond Pet Foods in Lathrop, CA; Meta, MO; and Gaston, SC
Misc info: All Life Stages," "Platinum," and "Grain-Free ALS" have multiple animal protein sources; other four varieties have just one or two animal protein sources.
Canine Caviar Pet Foods
caninecaviar.com
Made by: Ohio Pet Foods, Lisbon, OH.
Misc info: Company says it uses only dehydrated meats - not rendered meat meals - in its 5 Holistic Beneficial varieties. Grain-free variety does use venison meal, said to be from free-range venison.
Castor & Pollux Pet Works
castorpolluxpet.com
Made by: CJ Foods in Bern, KS (Organix); and Crosswinds Petfoods, Inc., Sabetha, KS (Ultramix).
Misc info: Organix's organic certification is by Certified Organic by Organic Crop Improvement Association (OCIA International, Inc.), Lincoln, NE. Foods have been reformulated since we last reviewed them, with only minor changes. Company offers direct shipping to your home.
champion petfoods
championpetfoods.com
Made by: Champion's own plant in Alberta, Canada.
Misc info: Company says all ingredients are fresh (never frozen) and locally sourced. All foods are formulated with higher-protein, lower-carb content than most companies' offerings.
Della Natura Commodities
dellanaturapet.com
Made by: Erro S.A. in Dolores, Uruguay.
Misc info: Imported from Uruguay. Company says all beef is "beyond organic," free-range. Vegetarian variety uses soymeal for protein source. Note that we are not fans of vegetarian diets for dogs.
Diamond Pet Products
chickensoupforthepetloverssoul.com
Made by: Diamond's own manufacturing facilities in Lathrop, CA; Meta, MO; and Gaston, SC.
Misc info: Taste of the Wild formulas are grain-free.
Dick Van Patten's Natural Balance
naturalbalance.net
Made by: CJ Foods, Bern, KS.
Misc info: Company tests for contaminants and makes the test results available on its website.
DOGSWEL, LLC
dogswell.com
Made by: Tuffy's Pet Foods in Perham, MN.
Misc info: Company is a retail catalog company, so it will direct-ship to your home.
Evanger's Dog & Cat Food company
evangersdogfood.com
Made by: Ohio Pet Foods, Lisbon, OH (whitefish and chicken varieties) and Fromm Family Foods, Mequon, WI (pheasant variety).
Misc info: Evanger's owns its cannery, but has its dry foods made by co-packers, with ingredients it sources.
Firstmate Pet Foods
firstmate.com
Made by: FirstMate's own plant in Chilliwack, BC, Canada.
Misc info: Skoki formulas cost less than FirstMate, which is the company's "premium" line.
Fromm Family Foods
frommfamily.com
Made by: Fromm's own plant in Mequon, WI.
Misc info: Four-Star foods contain the most ingredients and variety; Gold line is formulated with multiple animal protein sources; Classics line formulated with chicken as major protein source.
Laughing dog, Inc.
laughingdoginc.com
Made by: Taplow Feeds, Chilliwack, BC, Canada.
Misc info: Company says these make Laughing Dog superior: a vacuum infusion process that infuses (rather than just coats) the kibble with enzymes and probiotics, and its use of coconut oil in the formula.
Life4K9 Pet Food Corp.
life4k9.com
Made by: Bio Biscuit in Saint-Hyacinthe, Quebec, Canada, and Hampshire Pet Products, Joplin, MO.
Misc info: These are baked foods; company feels strongly that baked foods are superior to extruded foods.
Lincoln Biotech
lincolnbiotech.com
Made by: Chenango Valley Pet Foods, in Sherburne, NY.
Misc info: Company feels that dogs don't get enough zinc, causing skin and coat problems, so Zinpro is formulated with a bioavailable zinc.
Merrick Pet Care
merrickpetcare.com
Made by: Merrick Pet Care, Hereford, TX.
Misc info: Available via direct shipping with no shipping charges in the U.S.
Mulligan Stew Pet Food
mulliganstewpetfood.com
Made by: Mountain Country Foods, Okeene, OK.
Misc info: All dry foods are baked, not extruded. Company says all ingredients are sourced in from U.S. farms and ranches.
Natura Pet Products
naturapet.com
Made by: Natura's own plants in Fremont, NE and San Leandro, CA.
Misc info: California Natural foods contain a single animal protein source; Evo foods are grain-free, high in protein and fat; Innova foods contain several sources of animal protein; Karma is Natura's only baked food, and its only organic food.
Nature's Variety
naturesvariety.com
Made by: Pied Piper Mills in Hamlin, TX.
Misc info: Company strongly promotes diet rotation among varieties and types, offering complementary frozen raw and canned foods.
Omnipro Pet Foods
omnipropet.net
Made by: Diamond Pet Products in Lathrop, CA; Meta, MO; and Gaston, SC.
Misc info: The highlighted variety (in our opinion, OmniPro's sole premium food), may be a toe in the water of this market.
Perfect Health Diet Products
phdproducts.com
Made by: Chenango Valley Pet Foods in Sherburne, NY.
Misc info: Company suggests using its products to supplement a fresh food diet.
Pet Chef Express
petchefexpress.ca
Made by: Nutreco Canada, Inc., Guelph, Ontario, Canada.
Misc info: Company provides home delivery in parts of Canada.
Pet Valu
performatrinultra.com
Made by: Elmira Pet Products, Ontario, Canada.
Misc info: Performatrin Ultra is sold exclusively in PetValu stores in Canada and the northeastern U.S.
Petcurean Pet Nutrition
petcurean.com
Made by: Elmira Pet Products in Elmira, Ontario, Canada.
Misc info: Go! Natural grain-free variety was recently reformulated with lower protein and fat; Now! varieties contain no rendered meats.
Precise Pet Products
precisepet.com
Made by: Texas Farm Products' own plant in Nacogdoches, TX.
Misc info: Precise is owned by Texas Farm Products. The company says it expects to update its formulas this year.
Smartpak Canine
smartpakcanine.com
Made by: Chenango Valley Pet Foods in Sherburne, NY.
Misc info: Direct shipping is available. Food is available sealed in custom-measured single-serving packages for maximum freshness.
Solid Gold Health Products For Pets, inc.
solidgoldhealth.com
Made by: Diamond Pet Products in Lathrop, CA and Meta, MO.
Misc info: Varieties include adult, puppy, and small-bites. Barking at the Moon contains fish and beef and is grain-free.
Tuffy's pet foods, Inc.
nutrisourcedogfood.com
Made by: Tuffy's own plant in Perham, MN.
Misc info: Natural Plant Organics certified by Oregon Tilth. PureVita varieties each contain a single source of animal protein.
VeRUS Pet Foods
veruspetfoods.com
Made by: Ohio Pet Foods, Lisbon, OH.
Misc info: Company says all lamb used in foods is free-range, grass-fed, New Zealand lamb.
Wellpet
wellpet.com
Made by: Wellpet's plant in Mishawaka, IN; Hagen Pet Foods in Waverly, NY; CJ Foods in Bern, KS; American Nutrition, Inc., in Ogden, UT; and Diamond Pet Foods in Gaston, SC and Lathrop, CA.
Misc info: Formerly known as Old Mother Hubbard and Wellness Pet Care, WellPet now owns and operates a former rival (Eagle Pack).
O plemeni

11. dubna 2012 v 13:54 O plemeni

Anatolský pastevecký pes

Počet plemen, jež se postupně objevují v České republice, neustále roste. Některá si získávají oblibu rychle , jiná se prosazují pomalu a hledají své příznivce jen obtížně. Mezi taková nová plemena patří i Anatolský pastevecký pes.
Anatolský pastevecký pes je velké pastevecké plemeno, jež vzniklo přirozenou cestou. Podobně jako řada dalších pasteveckých plemen také anatolští pastevečtí psi se vyvíjeli po celé generace a učili se samostatně rozhodovat o svých povinnostech při ochraně stád. Proto jim nelze nařídit, aby zaútočili na kohokoliv nebo čelili čemukoliv, pokud se tak sami nerozhodnou na základě vlastního uvážení. To samozřejmě znamená, že jsou velmi nezávislí a vzhledem k nízkému kořistnickému pudu může být značně obtížné je motivovat, aby udělali něco, co není v souladu s jejich vrozenými instinkty. Z toho je zřejmé, že anatolský pastevecký pes rozhodně není psem pro každého a pokud někdo hledá poslušného a snadno zvladatelného psa, bude zřejmě spokojenější s plemeny, jež byla vyšlechtěna s důrazem na poslušnost a ovladatelnost.
Anatolský pastevecký pes je impozantní a eventuální vetřelce dokáže zastrašit již svým zjevem. Velcí strážní psi nemusí být nijak zvlášť bojovní, ale proti případnému útočníkovi nebo vetřelci dokáží zasáhnout s potřebou důsledností. Velká pastevecká plemena se dnes po celém světě těší zvýšenému zájmu. Lidé se z přeplněných měst uchylují na venkov a vracejí se k chovu skotu, drůbeže, ovcí nebo exotických zvířat. Tito lidé samozřejmě využívají čilých a obratných ovčáckých psů, kteří jim pomáhají ovládat a řídit stáda, ale s oblibou si pořizují také velké pastevecké psy, aby u nich plnili svoji původní úlohu - chránili a provázeli stáda.
Anatolští pastevečtí psi jsou poměrně klidní psi - a to platí i o štěňatech. Jejich kořistnický pud je nižší než u většiny jiných plemen a rychle si zvykají na ostatní domácí zvířata a stáda, která mají za úkol chránit. Jsou známy případy, kdy dospělé feny kojily jehňata a ostatní mláďata zvířat, která měly ochraňovat. V některých zemích zůstávají i dnes strážní psi se svými stády po většinu roku, aniž by je hlídal člověk. To samozřejmě platí i pro anatolské pastevecké psy. Pokud dostane takový pes hlad, není tu lidská ruka, která by ho nakrmila. Psi si pak loví hlodavce a jinou drobnou zvěř, ale nikdy se nedotknou zvířat , která mají chránit. Anatolští pastevečtí psi mají poměrně silně vyvinutý teritoriální pud. Pohybují - li se na neoploceném pozemku, mají většinou tendence své teritorium postupně rozšiřovat.Obecně mají anatolci vynikající vztah k dětem. Vzhledem k tomu, že v zemí původu museli vždy strážit stáda před vlky a toulavými psy, vystupují aktivně nepřátelsky vůči jiným psům. Správnou výchovou a socializací však lze tento nežádoucí rys jejich povahy tlumit. Mají vynikající smysl pro hierarchii v rámci vlastní smečky, a jakmile jednou vznikne hierarchický žebříček, bývá toto uspořádání velmi stabilní.Charakteristickým povahovým rysem prakticky všech plemen pasteveckých psů je nezávislost. Třebaže anatolští pastevečtí psi vyhledávají přítomnost svého majitele (mají-li tu možnost), rozhodně od nich nemůžeme očekávat snahu splnit každé naše přání, jak jsme tomu zvyklí u některých sportovních a ovčáckých plemen. Anatolského pasteveckého psa nepochybně potěší, budeme-li s jeho chováním spokojeni, ale nebude se nijak usilovně pokoušet nám vyhovět. Psi tohoto plemene mají sklony k dominanci a vždy se budou pokoušet ostatním psům a lidem ve svém okolí to dokázat. To samozřejmě neznamená, že by se nechovali jako příjemní a milí společníci, ale kdykoliv nastane situace, ve které můžou využít privilegií alfa-jedince ve smečce, s chutí se ji chopí. Anatolci jsou obecně nejvhodnější do rodin, ve kterých se psům nikdy nepodařilo převzít velení. Rozhodneme-li se pro ně, musíme být ochotni věnovat dostatek času jejich dokonalé socializaci a výchově.Země původu Anatolský pastevecký pes pochází z míst, jež leží na území dnešního Turecka. Turecko je rozlehlá země o rozloze téměř 800 tisíc kilometrů čtverečních. Představuje historickou spojku mezi Evropou a Asií. Na jih vytékají z Turecka řeky Tigrid a Eufrat a tečou územím historické Mezopotámie - kolébky civilizace. Tyto významné skutečnosti formovaly také fascinující tureckou historii. Tato oblast je odnepaměti zemí nekonečných konfliktů a neustále se měnících hranic. Je to zádumčivá a strohá krajina, tvrdá ke svým obyvatelům, jimž hrozí zemětřesení, extrémní horko,chlad a často neschůdný terén. Zdejší historie je plná bojů, bitev a barbarů, dobyvatelů, otroctví, sporů mezi místními kmeny a náboženských válek, vzkvétajících a hroutících se říší. Osmanská říše (poslední říše starého Turecka) byla kdysi třikrát větší, než je dnešní Turecko. Jednou z prvních významných říší na tomto území byla chetitská říše zhruba dvě tisíciletí před naším letopočtem. Území obecně známé jako Anatolsko zabírá 97 procent území dnešního Turecka. Velká náhorní planina v nadmořské výšce přesahující většinou 1200 metrů nad mořem je rozdělena řadou horských řetězů a vyhaslých sopek (například Ararat o výšce 5165 metrů). Prolákliny a jezera jsou obklopeny vysokými vrcholky hor a širokými planinami. Klima anatolské plošiny nese charakteristiky stepní nebo polopouštní oblasti. Letní teploty mohou přesahovat padesát stupňů a v zimě poklesne sloupec teploměru často až pod třicet stupňů pod nulou. Teplotní extrémy jsou výraznější na severních hranicích Turecka.Předchůdci anatolských pasteveckých psů
Prvními obyvateli Turecka byli neolitické kmeny, které přišly ze Střední Asie. Pravděpodobně s sebou přivedly také první mohutné psy podobné mastifům a pocházející původně z Himlájí. Lidé se postupně vyvíjeli a kultura lovců a sběračů se rozvinula na kulturu zemědělskou. Postupně si začali domestikovat domácí zvířata - kozy, ovce a skot. Této měnící se situaci se museli přizpůsobit také domestikovaní psi. Lidé je přestali využívat výhradně k lovu - a začali je používat také na ochranu stád. Pracovně využívaní předci dnešních anatolských pasteveckých psů existovali po více než šest tisíc let. Původních mohutných psů žijících v této oblasti si vysoce cenili také Babyloňané. Archeologické nálezy z Mezopotámie dokazují, že psi typu mastifa se používali k lovu a v boji. Britské muzeum v Londýně má ve svých sbírkách dobře zachovaný reliéf z babylonské říše zobrazující psa, který silně připomíná dnešního anatolce. Na vzhledu dnešního anatolce se nepopíratelně podíleli také dlouhonozí a hbití lovečtí psi z jižních oblastí Mezopotámie. Jejich vliv je dodnes patrný v dolní linii, dlouhých končetinách, suché tlamě a rezervované povaze anatolských pasteveckých psů.

Minulost plemene
Vyprahlá půda, chudá vegetace a kamenitý terén donutily houževnaté obyvatele Anatolie k převážně nomádskému způsobu života. Živobytí rodinných klanů záviselo na chovu stád ovcí a koz. Pastevci putovali z kraje do kraje a na svých cestách budovali osady. Někdy trvalo celá léta nebo desetiletí, než se vrátili do svých původních rodinných osad nebo vesnic. Stáda poháněná holemi a kameny v rukou pastevců putovala na kopce a planiny a spásala skromnou trávu v okolí osad. Hlavní úlohou velkých psů, kteří provázeli stáda , bylo chránit zvířata a jejich majitele. Termín, kterým se označovali tito velcí psi, byl Coban kopegi (Cho-ban Ko-pey), turecký název pro "psa pastevce". Tito psi žili mírumilovně se stádem a chránili ho - a pastevec jim prakticky nikdy nevěnoval žádnou pozornost. Psi zůstávali ve dne v noci se zvířaty, v zimě spali na slabém sněhovém poprašku na promrzlé půdě a v létě ušli celé dlouhé kilometry na rozpálených planinách a ve zvířeném prachu. Byli dostatečně rychlí, aby doběhli na okraj stáda o mnoha stech zvířatech, které se páslo široce rozptýlené, a museli být dostatečně silní, aby přemohli vetřelce, který se odvážil vstoupit do jejich teritoria. Turečtí ovčáci byli do značné míry závislí na schopnostech svých čtyřnohých strážců. Bohatství mocných se poměřovalo podle velikosti jejich stád, a proto pastevci spoléhali na vynikající schopnosti svých pasteveckých psů. Pokuta za zabití dobrého anatolského psa se vyplácela v obilí a provinilec musel poškozenému odevzdat hromadu obilí, jejíž výška sahala tam, kam by dosahoval zabitý pes zavěšený za ocas. Ve tvrdých podmínkách Anatolie přežívali jen nejsilnější a nejzdravější psi a přirozený výběr psů s nejlepšími pracovními schopnostmi postupně vytvořil pasteveckého psa poměrně jednotného vzhledu, který je nyní mezinárodně uznáván jako anatolský pastevecký pes.
Turecko je rozlehlá země a žije v ní velký počet stád, a proto se mezi anatolci vyskytovaly vždy určité regionální rozdíly v typu, barvě a krevních liniích. Některé kmeny , zvláště ty, jejichž stáda se pásla v nejodlehlejších končinách, žily izolovaně po poměrně dlouhou dobu. Nicméně i takové kmeny spolu obchodovaly a celou neklidnou oblastí se mnohokrát přelévaly jiné nomádské nebo bojovné kmeny, jež si s sebou vedly stáda provázená vlastními psy.
Díky tomuto obchodu a příchozím cizím kmenům získával chov pasteveckých psů na území Turecka potřebnou novou krev a uchoval si svoji dynamiku po celé věky . Místní obyvatelé psy prakticky nikdy nechovali jako společníky nebo rodinné psy, ale někteří psi měli možnost žít se svými pastevci ve vesnicích v době, kdy se stáda připravovala na prodej nebo výměnu. Od anatolských pasteveckých psů se očekávalo, že budou dokonalými strážci a ochránci stád - stejně se předpokládalo, že budou k ostatním vesničanům a především k jejich dětem. Ve vesnicích se hodnotila inteligence a spolehlivost psů podle jejich přístupu k běžným každodenním činnostem. S agresivními psy neměl nikdo slitování a nezřídka skončili s proříznutým hrdlem. Výsledkem této tvrdé selekce je plemeno s vyrovnanou povahou a vynikajícími pracovními schopnosti. Pastevci si dobrých pracovních psů vysoce cenili a někdy se vydávali na dlouhé cesty, jen aby našli pro svého psa vhodného partnera. Naživu ponechávali jen málo fen a ty obvykle zůstávaly ve vesnicích nebo osadách . Stádo většinou provázeli dva nebo tři psi a jen zřídka feny. Nelítostný výběr čekal i narozená štěňata - pastevci většinou ponechávali jen jedno nebo dvě štěňata, aby nahradila stárnoucího psa. Aby se předešlo možnému poranění, mladým psům se krátce kupírovaly uši, z nichž pak zbýval jen malý pahýlek. Poranění ucha totiž silně krvácí a snadno se infikuje hejny much.
Na psy zbývalo vždy jen málo potravy. Odrůstající štěňata dostávala kozí mléko a odřezky, aby vyrostla a zesílila natolik, že byla schopna provázet stádo. Psi nemohli spoléhat ani na to, že dostanou hubenou almužnu skládající se ze šrotu a zbytků. Proto psi, kteří přežili, byli velmi skromní a doplňovali svoji stravu chytáním hlodavců a jiných malých zvířat - nikdy však neublížili zvířatům, jež jim byla svěřena.
Když opět nastal čas a pastevci se museli se svými stády pohnout opět dál, velké kmeny se rozdělily, protože nadměrný počet členů klanu a omezené zdroje, které měla rodina k dispozici by osadu jen přetěžovaly. Kmeny se stěhovaly nejen proto, aby našly novou pastvu pro svá rostoucí stáda a vzrůstající počet členů rodiny - stěhování bylo také přirozeným způsobem zachování hygieny. Pozemky na nichž se stádo páslo déle, zaplavili paraziti a ti mohli způsobit povážlivé ztráty. Psi se znovu dostali na planiny, kde opět strážili stáda. Cenní psi nosili silný železný obojek s dlouhými hroty, který chránil jejich hrdlo před útočníky.
Anatolské pastevecké psy potkáváme v Turecku i dnes - stráží stáda svých majitelů se stejnou věrností a nepodplatitelností jako dnes.

Povaha
Anatolský pastevecký pes je především strážním a hlídacím psem.
Je naprosto věrný a svoji rodinu, její majetek a území může bránit až s neuvěřitelných zaujetím. Pokud někdo vstoupí na jeho území, je podezřívavý a rezervovaný.
Anatolci nemají nijak zvlášť otevřenou povahu a netouží se přátelit se všemi. Většinou nemají rádi neomalený přístup a v některých případech jim vadí nežádoucí dotyk nebo poplácání od cizí osoby , zvláště pokud se cizí člověk dotýká jejich hlavy. Ani v nejmenším nejde o plachost - jde jen o to, že anatolci dávají přednost tomu, když se kontakt s nimi přizpůsobí jejich představám. To mají asi na mysli lidé, kteří říkají, že anatolec očekává, že bude společnosti formálně představen. Nemají rádi příliš průrazné cizince. Setkáváme-li se s anatolcem poprvé. Měli bychom mu v klidu nechat očichat dlaň , než se ho poprvé dotkneme.
Anatolský pastevecký pes je smělý a sebejistý, ale bez zbytečné agresivity.
O tom, zda je třeba projevit přiměřenou dávku důraznosti, rozhoduje sám a vyostřující se situaci zvládá s rostoucími známkami stupňující se asertivity. Jeho schopnost spolehlivě ochránit stáda závisí na jeho sklonu k samostatnému a nezávislému rozhodování. Anatolec vyhodnotí situaci, odhadne míru hrozícího nebezpečí, a podle toho také jedná. Pokud útočník opustí jeho území, jakmile se anatolec zveden a zavrčí, celá věc tím pro anatolského pasteveckého psa končí.
Právě pro jeho povahu se u anatolského pasteveckého psa rozhodně nedoporučuje obranářský výcvik. Donutit anatolského pasteveckého psa k útoku, pokud sám situaci nepovažuje za nebezpečnou, může být velmi obtížné - ale na druhou stranu budeme-li psa neustále pobízet, může se rozzlobit a pak nebude nijak snadné ho zastavit na povel. Anatolský pastevecký pes nemá nijak zvlášť vyvinutý kořistnický pud, ale má silnou vazbu ke své "rodinné jednotce" .Má silný vlastnický a ochranářský vztah ke zvířatům a lidem, s nimiž vyrůstal, a věrně chrání a brání všechno, co pokládá za součást svého teritoria. Protože má silný "vlastnický pud" , který je součástí jeho vztahů s rodinnou, nebude se chtít dělit o své "stádo" s jiným strážním psem. Vždy je důležité vybudovat správné hierarchické uspořádání, jež je pak stabilní a trvalé.

Chování během hlídání
Anatolec pravidelné obchází hranice svého teritoria a vyznačuje si ho. Podle toho, jak velkou oblast může přehlédnout, si vytvoří ochrannou zónu a tzv. vnější "nárazníkové" pásmo. Pak se usadí uvnitř své oblasti v místě, které pokládá za výhodné. Rychle se naučí, co je běžná denní aktivita lidí v jeho oblasti, a nezkušenému pozorovateli se bude zdát, že jen polehává kolem, aniž by něco dělal. Jakmile se objeví potencionální vetřelec poblíž vnějšího pásma, pes zaštěká. Oznamuje tak ,že něco viděl. Pokud se potencionální vetřelec blíží a vstoupí do vnějšího pásma, anatolec se hlasitě rozštěká. Doma anatolec oznámí příchod každého návštěvníka a očekává, že se bude moci s návštěvníky pozdravit s určitou formálností. Obecně jsou anatolci velmi zvědaví, ale chovají se rezervovaně. Po seznámení s hostem si anatolec obvykle lehne opodál a vše pozorně sleduje ze zdvořilé vzdálenosti. Chce-li návštěvník vstoupit bez doprovodu majitele do domu, anatolec se mu postaví do cesty. Provází-li návštěvníka majitel, anatolský pastevecký pes nemá proti vstupu návštěvníka do domu námitek. Anatolský pastevecký pes je odvážný a sebevědomý pes, který se nenechá nijak snadno vyprovokovat.
Je klidný a pozorný. Nevyhledává problémy, ale jestliže jim musí čelit, rozhodně necouvne.Agresivita
Anatolský pastevecký pes je velmi klidný a jeho agresivita se omezuje na úroveň nutnou na adekvátní odpověď útočníkovi. Lidé ho nikdy nevyužívali k lovu a zabíjení.Pokud tedy vetřelec opustí jeho teritorium po prvním varování, anatolec nijak nepokračuje. Pokud anatolského pasteveckého psa někdo obtěžuje (například člen rodiny nebo jiné zvíře z rodinného "stáda"), obvykle otočí hlavu stranou. A když obtěžování neustává, zvedne se a odejde.


Výchova
Všichni bychom si přáli dobře vychovaného psa - a pak je třeba začínat s výchovou hned od štěněte. Výchova, to není jen obojek, vodítko a cviky na vodítku - výchova je nikdy neustávající proces, který ovlivňuje každá naše interakce se štěnětem nebo psem. Zahrnuje pozdrav se psem, jednoduché povely, zásady hierarchicky správného chování, odměny i pokárání.
Se štěnětem je třeba hned odmalička manipulovat - prohlížet uši, kontrolovat zuby a tlapky, kartáčovat srst. Nečekejte, až se psovi zapíchne hřebík do tlapky, abyste najednou zjistili, že máte psa, který si tlapu nenechá ošetřit. Štěně musí znát laskavé jednání a manipulaci, dokud je malé, abyste si mohli jemně vynutit jeho trpělivost a poslušnost.
Obecně platí, že anatolec vyžaduje vzhledem ke svým sklonům k dominanci důslednou a láskyplnou výchovu hned od prvních dní, ovšem bez zbytečné tvrdosti nebo přetěžování. Není to pes, u něhož bychom mohli očekávat slepou poslušnost, ve svém jednání bude vždy spoléhat především na svůj úsudek, a proto je třeba věnovat mimořádnou pozornost dokonalé socializaci. Anatolec musí být proto dokonale připraven na možné situace, s nimiž by se mohl setkat, aby byl schopen v nich přiměřeně reagovat.
Anatolského pasteveckého psa stačí pravidelně vykartáčovat (především v období línání, kdy pes vyměňuje intenzivně svoji hustou srst), jinak nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
I přes svoji velikost se anatolec dožívá poměrně vysokého věku - poměrně běžný věk je u těchto psů dvanáct až patnáct let.
Anatolec rozhodně není pes, kterého bychom měli trvale zavírat do bytu. Aby se cítil dobře, potřebuje dostatek pohybu a volné nebe nad hlavou. Nejvíc mu vyhovuje prostorný, dobře oplocený pozemek, který může chránit před vetřelci jako vlastní teritorium. Vzhledem ke kočovnému životu v zemi původu musí být oplocení pozemku dostatečně kvalitní, aby si pes nerozšiřoval své teritorium a současně aby na jeho teritorium nevstupovali případní vetřelci.

Současný chov
Anatolský pastevecký pes se i v současnosti chová ve své zemi původu v podmínkách, jež se za poslední staletí prakticky nezměnily. V Turecku tito psi i nadále samostatně stráží a chrání stáda svých majitelů. Vzhledem k podmínkám , které panují v zemích kontinentální Evropy, zde toto plemeno dosud příliš rozšířeno není, ale poměrně značné popularitě se těší ve Spojených Státech, kde je dnes registrováno zhruba tři tisíce těchto psů. Setkáme se s nimi například i v Austrálii, kde se využívá ve své původní pracovní oblasti - strážení stád. Několik chovatelů anatolských pasteveckých psů je také ve Velké Británii.
V ostatních evropských zemích je chovatelů poměrně málo a i u nich je třeba se nejdříve důkladně informovat například na průkazy původu jejich psů. Import anatolských pasteveckých psů do zemí FCI totiž někdy probíhá poněkud chaoticky a řada jedinců bývá registrována v jiných plemenných knihách než knihách uznávaných FCI.
Tito psi se pak musí v České republice registrovat do pomocných registrů a bývá velmi obtížné najít pro ně partnery s dostatečným počtem známých generací předků tak, jak to vyžadují předpisy.
Anatolský pastevecký pes je molossem celým svým odvážným srdcem. Je to impozantní plemeno mimořádných vlastností, avšak v našem kynologickém světě je to plemeno dosud téměř neznámé. Je jen na chovatelích a majitelích těchto pozoruhodných psů, aby je dokázali představit veřejnosti v tom správném světle a v dostatečné míře. Pak lze očekávat, že si anatolci najdou stabilní okruh obdivovatelů, kterým bude vyhovovat jejich nezávislá a samostatná povaha a kteří dokážou ocenit jejich odvahu, soběstačnost , robustní zdraví - a v neposlední řadě také dlouhověkost, která je mezi velkými plemeny psů neobvyklá. Rozhodnout se pro molossa je věcí srdce, rozumu a odpovědnosti - a anatolský pastevecký pes rozhodně nezklame.Jaký vlastně je?

Anatolský pastevecký pes je plemeno původem z Turecka, které bylo původně využíváno pracovně k ochraně stád ovcí. Jeho původ sahá až k dobám staré Mezopotámie. Je to plemeno odolné vůči extrémnímu chladu a horku. Toto plemeno, podobně jako celá řada jiných pasteveckých plemen, vzniklo přirozeným vývojem, na který měly velký vliv zejména přírodní podmínky, ve kterých žili a práce, kterou vykonávali. Uvedené plemeno chrání stáda, která překonávají na planinách Anatolie velké vzdálenosti. Bez ohledu na rozmary počasí žijí pod širým nebem. Uvedené podmínky naučily tyto psy samostatně se rozhodovat a plnit své povinnosti. Tato charakteristická nezávislost způsobuje, že jim nelze nařizovat, tak jako jiným sportovním a ovčáckým plemenům, úkoly, které jsou v rozporu s jejich přirozenými instinkty. Anatolského pasteveckého psa nepochybně potěší, budeme-li s jeho chováním spokojeni, ale nebude se nijak usilovně pokoušet nám vyhovět.

Svou velikostí dokáže anatolský pastevecký pes odradit i velké vetřelce a vynutí si potřebný respekt. V případě potřeby je proti vetřelci schopen důsledně zasáhnout.

Anatolský pastevecký pes je mohutný, kompaktní, vzpříma stojící, vysoký a štíhlý pastevecký pes s širokou mohutnou hlavou a s hustou dvojitou srstí. Je dobře osvalen, je odolný a schopen velké rychlosti. Má krátkou nebo polodlouhou hustou dvojitou srst. Různé varianty délky srsti závisí na podnebí. Srst je delší a hustší na krku, bedrech a stehnech, v zimě je delší. Barva je různá. Psi v dospělosti dosahují velikosti 74 - 81 cm a hmotnosti 50 - 65 kg. Feny dosahují velikosti 71 - 79 cm a hmotnosti 40 - 55 kg.

Anatolští pastevečtí psi se dnes těší ve světě poměrně velkému zájmu zejména mezi chovateli skotu a ovcí, kdy jim tito psi pomáhájí chránit a ovládat jejich stáda. Vzhledem k jejich nižšímu loveckému pudu, jsou tito psi schopni velmi rychle se sžít s ostatními domácími zvířaty, která potom chrání. Dokonce v některých zemích zůstávají psi se svými stády po většinu roku, aniž by je hlídal člověk. V těchto případech není možnost, aby psy krmil člověk, a tak se pes o sebe musí postarat sám. Psi si pak loví hlodavce a jinou drobnou zvěř, ale nikdy se nedotknou zvířat , která mají chránit.

Vzhledem k tomu, že v zemí původu museli vždy strážit stáda před vlky a toulavými psy, vystupují aktivně nepřátelsky vůči jiným psům. Správnou výchovou však lze tento rys jejich povahy tlumit. Mají vynikající smysl pro hierarchii v rámci vlastní smečky, a jakmile jednou vznikne hierarchický žebříček, bývá toto uspořádání velmi stabilní.


Temperament

Povaha anatolského pasteveckého psa je podobná povaze ostatních přírodních plemen psů. V jeho výchově je velmi důležitá důslednost a láska. Jeho výchovu však zvládne i méně zkušený chovatel, na rozdíl od jiných asijských plemen. Miluje ostatní zvířata a je pro něj prospěšné, když mezi nimi vyrůstá. Vzhledem k jeho obrovské síle je nutné, aby jeho výchova byla hlavně zpočátku důsledná, důležité je, aby uznával jednoho vůdce smečky. Anatolský pastevecký pes je především strážním a hlídacím psem. K ostatním lidem je ostražitý a ochraňuje svého pána, jeho rodinu a jeho majetek. Není to pes vhodný do kotce, nejlépe mu svědčí, když může spát v předsíni domu, aby mohl být i v noci vypuštěn do zahrady. Potom nebude mít případný zloděj žádnou šanci. Pravděpodobnost, že odejde po svých, je jen velmi malá.

Anatolci nemají nijak zvlášť otevřenou povahu a netouží se přátelit se všemi. Většinou nemají rádi neomalený přístup a v některých případech jim vadí nežádoucí dotyk nebo poplácání od cizí osoby , zvláště pokud se cizí člověk dotýká jejich hlavy. Ani v nejmenším nejde o plachost - jde jen o to, že anatolci dávají přednost tomu, když se kontakt s nimi přizpůsobí jejich představám.
Anatolský pastevecký pes je smělý a sebejistý, ale bez zbytečné agresivity.

Anatolský pastevecký pes je velmi klidný a jeho agresivita se omezuje na úroveň nutnou na adekvátní odpověď útočníkovi. Lidé ho nikdy nevyužívali k lovu a zabíjení. Pokud tedy vetřelec opustí jeho teritorium po prvním varování, anatolec nijak nepokračuje. Pokud anatolského pasteveckého psa někdo obtěžuje (například člen rodiny nebo jiné zvíře z rodinného "stáda"), obvykle otočí hlavu stranou. A když obtěžování neustává, zvedne se a odejde.

O tom, zda je třeba projevit přiměřenou dávku důraznosti, rozhoduje sám . Jeho schopnost spolehlivě ochránit stáda závisí na jeho sklonu k samostatnému a nezávislému rozhodování. Anatolec vyhodnotí situaci, odhadne míru hrozícího nebezpečí, a podle toho také jedná.
Právě pro jeho povahu se u anatolského pasteveckého psa rozhodně nedoporučuje obranářský výcvik. Donutit anatolského pasteveckého psa k útoku, pokud sám situaci nepovažuje za nebezpečnou, může být velmi obtížné - ale na druhou stranu budeme-li psa neustále pobízet, může se rozzlobit a pak nebude nijak snadné ho zastavit na povel. Anatolský pastevecký pes nemá nijak zvlášť vyvinutý kořistnický pud, ale má silnou vazbu ke své "rodinné jednotce" .Má silný vlastnický a ochranářský vztah ke zvířatům a lidem, s nimiž vyrůstal, a věrně chrání a brání všechno, co pokládá za součást svého teritoria.

Anatolec pravidelné obchází hranice svého teritoria a vyznačuje si ho. Podle toho, jak velkou oblast může přehlédnout, si vytvoří ochrannou zónu a tzv. vnější "nárazníkové" pásmo. Pak se usadí uvnitř své oblasti v místě, které pokládá za výhodné. Rychle se naučí, co je běžná denní aktivita lidí v jeho oblasti, a nezkušenému pozorovateli se bude zdát, že jen polehává kolem, aniž by něco dělal. Jakmile se objeví potencionální vetřelec poblíž vnějšího pásma, pes zaštěká. Oznamuje tak ,že něco viděl. Pokud se potencionální vetřelec blíží a vstoupí do vnějšího pásma, anatolec se hlasitě rozštěká. Doma anatolec oznámí příchod každého návštěvníka a očekává, že se bude moci s návštěvníky pozdravit s určitou formálností. Obecně jsou anatolci velmi zvědaví, ale chovají se rezervovaně. Po seznámení s hostem si anatolec obvykle lehne opodál a vše pozorně sleduje ze zdvořilé vzdálenosti. Chce-li návštěvník vstoupit bez doprovodu majitele do domu, anatolec se mu postaví do cesty. Provází-li návštěvníka majitel, anatolský pastevecký pes nemá proti vstupu návštěvníka do domu námitek. Anatolský pastevecký pes je odvážný a sebevědomý pes, který se nenechá nijak snadno vyprovokovat.
Je klidný a pozorný. Nevyhledává problémy, ale jestliže jim musí čelit, rozhodně necouvne.


Text: Štěpán Václavík - chovatelská stanice Von Tahlspere

Výměna zpětných odkazů se spřátelenými weby

11. dubna 2012 v 13:11 Výměna odkazů

V případě zájmu o výměnu nás kontaktujte na email cislak@seznam.czMaxi Katalog - Maximální propagace vašich webových stránek!Katalog odkazůInternetový katalog obchodů a stránek - LJ Katalog
Newsportal katalogčeský katalog, katalog, katalog stránek, katalog firem, obchodů, iLinker.czSeznam stránekToplink - katalog odkazůČeský katalog stránekKatalog web stránek Webatlas.czkatalog stránek, firem, obchodů, katalog, profi katalog, profikatalog.cz
Alfa ElchronFree Web ToolsKatalog www stránekbezva, bezvakatalog, katalog, katalog stránek, katalog firem, obchodů, qkatalog.cz
Katalog www stránekNajednou.cz - Váš nový portál a katalog firemNajdu vše na jednom místě - Najduvse.czCz-pes.cz - stránky plné psů...
Hlídání psů VIPRejstřík firem, katalog e-shopů a www stránekblog bloger.czKatalog odkazů

Zóna.cz - katalog stránekCitysearch.czZDROJ.cz - katalog odkazůSlovenský vyhľadávač BEST.SKKatalog odkazů aaa-katalog.cz
Zvířecí seznamka Let's make hairy babies.com
Chovatelská stanice plemene Akita inu

Centrální evidence zvířat a věcí ČRČeský business webguidePortál, katalog a vyhledávač internetových stránek..
Kangal Artik z Dubské HajniceKangal Artik z Dubské HajniceCatRankOdkaz.přidat.euTopweby.net
Kangal Artik z Dubské HajniceKangal Artik z Dubské HajniceKangal Artik z Dubské Hajnice
CZIN.euwww.uvodnik.czKangal Artik z Dubské HajniceVýcvik a výchova psů - naučte svého psa poslušnosti.
Výcvik psů - AST výcvikové středisko psů
www.velosport.cz - jízdní kola, cyklistické oblečení a cyklo doplňky
Autosklo Servis Kladno - prodej a servis autoskel, servis pneumatik všech druhů a značek
korektury textů - korektury rodilým mluvčím nebo zkušeným jazykovým odborníkem.
Výměna zpětných odkazů a bannerů jako levná reklama na internetu.
KatalogKatalog odkazů
Pridat.eu