ANATOLSKÝ PASTEVECKÝ PES

ANATOLIAN SHEPHERD DOG

KANGAL, Coban Köpegi

Jsme rodina, která miluje plemeno anatolský pastevecký pes, nejen pro jejich krásný vzhled, ale hlavně díky jeho skvělým vlastnostem. Jeho loajalita, moudrost, láska, jeho věrnost svým pánům, jeho schopnost analyzovat všechny situace, stejně jako přizpůsobit se jakémukoli klimatickému prostředí z něj dělá výjimečného psa. V Turecku je kangal součástí tureckého národního bohatství a je označován jako turecký "poklad". Více v sekci O plemeni

NABÍZÍME KE KRYTÍ NAŠEHO PSA ARTIKA Z DUBSKÉ HAJNICE!!!!!!!!!!!!!!

Květen 2012

Foto-rodokmen našeho Artika - fotky předků

21. května 2012 v 13:07 Rodokmen Artik
otec:
Endever Erhan

matka:
Aida Taringarosa

děda a babička ze strany Endevera Erhana
Cpantero a Tara-Opale-Kangal Du Bonnie Blue Flagděda Bozkurt ze strany Aidy Taringarosa

babička Gul Tarcin Browny San-Mar ze strany Aidy Taringarosa

praděda Büyük Iskender Kangal Laika Bruchhauser Wall ze strany Endevera
praděda Zwingli des Potteries ze strany Aidy (otec Bozkurta)prababička Cappadocia Faikh ze strany Aidy (matka Bozkurta)

praděda Tapu du Val de la Boissiere ze strany Aidy (otec Gul Tarcin Browny S. Mar)prababička Faska von Charly Kopek Ciftligi ze strany Aidy (matka Gul Tarcin Browny S. Mar)

pra-praděda Kahraman ze strany Endeverapra-prababička Laika ze strany Endeverapra-pra-praděda LIPSOS du Val de la Boissiere ze strany Aidy

KDYŽ JSEM KANGAL

18. května 2012 v 14:03 O plemeni

Když jsem Kangal, tak ......

- Mám rád všechny ve svém stádu, nejen psy, ale stejně každého člena domácnosti,
- Od svých prvních dnů hlídám vaši bezpečnost
- Jsem velmi nezávislý,
- Je pro mě velikou radostí být jen s tebou,
- Miluju, když mě hladíš, když svou lásku mi dáváš, já ti dlužím, já budu tvůj oddaný strážce, ale nebojte se, první nikdy nezačnu konflikt,
- Když na dvoře v rohu vykopu díru, odpusť mi, ale je to dědictví od mých předků, v létě je to chlazení nebo při porodu, když přijde čas, a chci přivést na svět svá štěňátka,
- Pamatujte si, že vás budu stále sledovat a hlídat, ty jsi můj osud,
- Jsem velmi hrdý pes, mám krásné historické kořeny,
- Možnost jít s vámi na procházku je pro mě skutečná odměna,
- Raději bych byl s vámi 24 hodin denně,
- Vezmi mě na projížďku autem - protože se mi líbí
- Ale nezapomeňte, že prostor je můj život,
- Vaše ostatní zvířata, budu chránit, protože je to moje práce,
- Nejsem příliš náročný pro mě není špatné žádné počasí,
- Promiňte, že jsem se pokusil vytvořit hierarchii mezi ostatními psy, když jsem chtěl ukázat, že jsem nejsilnější v psím stádu, kde musí být právo a pořádek,
- A jak štěkám v noci, nezapomeňte, že nikdy bez důvodu,
- S nezvanými hosty vždy pomohu.


Kangal jako společník

18. května 2012 v 12:35 | přeloženo z webu www.kangalkopegi.org |  O plemeni

Máte-li kangala


Photo by M Mellor


Charakter a chování
Tito psi nejsou podlézavá stvoření, neustále se učí a ikdyž se vám lepí na paty. Oni jsou zvídaví a rádi věděli, kde jste a co děláte. Jsou rozhodný, samostatný a může se jevit jako rezervovaný, nicméně oni mají vazbu přirozeně k těm, kteří o ně pečují.
Jeho nevhodnost pro výcvik poslušnosti, neznamená, že jsou hloupí, naopak, pokud budete mluvit s nimi jako společníci tak vás brzy pochopí.
Kangal litter at two daysReady to goVýběr štěněte
Správně velké štěně bude vážit téměř 2 lb (900 g) při narození a v době, kdy je připraven jít do svého nového domova v sedmi týdnech je pravděpodobné, že dosáhne 22 lb (10 kg). Jeho barva srsti, překvapivě tmavě šedá při narození, se začne vyjasňovat, v dospělosti bude béžová silná a hustá s výraznou sametovou texturou. V této fázi ani nejzkušenější chovatel nerozpozná kdo je budoucí Vítěz výstav, ale existuje několik bodů, to je užitečné mít na paměti při výběru.
Dobrý chovatel vám umožní vidět původ štěňat, není-li otec ze stejné chovatelské stanice, pak chtějte vidět fotografie a zjištěte co nejvíce. Čím více budete vědět o rodičích, tím lépe můžete předvídat pravděpodobný charakter a typ jejich potomstva. Podívejte se na štěňata, jak si hrají spolu, zda jsou dominantní nebo plaché, klidní, nebo temperamentní jednotlivci, a dávejte pozor na jakýkoliv náznak agrese. Pokud je to váš první Kangal, zvolte klidné štěně, a možná spíše fenku než psa. U štěňat je těžké předvídat, jak se bude formovat do dospělosti.
Barva srsti a textury jsou důležité. Zatímco bílá na tlapách a hrudi je přijatelný, neměl být mít žádné skvrny bílé barvy na obličeji. Některá štěnata se rodí s lehkými bílý 'čmouhy' na nose, ale to zmizí během prvních dvou až tří měsíců. Černá maska a uši jsou typické plemenné znaky. Je zde tendence, že maska slábne do šesti měsíců věku, ale opět zintenzívní u dospělého psa.

Pack leader ignoring attention seekers
Školení a životní prostředí
Někteří majitelé mají problémy s přílišnou dominancí dospívajících Kangal. Nepodaří-li se překonat toto chování může mít za následek agresivního dospělého psa. Je důležité zachovat klid a sledovat vaše štěně od prvního dne.
Jedná se o velké, aktivní psi, kteří potřebují dostatek životního prostoru. Nejsou vhodné pro život do města a brzy se stane frustrovaný, hlučné, zmatený a dokonce destruktivní, pokud je stále uzavřen. Velká zahrada nebo dvorek je ideální, se spoustou procházek na vodítku.


Puppies at six weeksKrmení a cvičení
Ať už se rozhodnete pro domácí čerstvé / syrové stravy nebo jedním kvalitnějším kompletním vyrobeným krmiv odst. vyhnout lacinému z nich), umírněnost je klíčem. Rostoucí štěňata potřebují dostatek bílkovin, ale ne pro dospělé Kangal čt. potřebujete, nebo těžit z vysoce bílkovinných krmiv. Pomalý, stabilní růst je mnohem bezpečnější pro dobré kosti a společný rozvoj než aby štěňata získala hodně na váze z příliš mnoho sacharidů. To může vést k tlaku na klouby a deformace v růstových štěrbin. Kosti a klouby jsou citlivé na růst psa a by měla být pečlivě kontrolována v prvních dvou letech především (ne skok přes překážku nebo cvalu nahoru a dolů po schodech!). Pravidelné krátké procházky na vodítku jsou v pořádku, procházet na delší vzdálenosti po prvním roce, s příležitostným dováděním v bezpečném prostoru.

Kangalové ve své vlasti

18. května 2012 v 12:22 | přeloženo z webu www.kangalkopegi.org |  Kangalové v Turecku

Vlast kangalů


Někteří návštěvníci Turecka chtějí vidět něco víc než okraj země, kde se země setká s mořem. Egejské pobřeží na západ a středomořských měst na jihu jsou známé pro své historie.
Centrální Anatolian plošina je obrovské, nehostinné území horských a stepních porostů, zahrnující moderní kapitál, Ankara, která se rozprostírá na východ. Podnebí je kontinentální, od 40 ° C, v létě na-30C v zimě, nebo dokonce nižší ve východních horách. To je skutečná Anatolia. V suchých centrálních pláních, mohou plodiny pěstovány pouze v údolích podél linie řek zmenšovat na stružku, ve kterém v létě. Pastva je příliš řídká a terén a počasí příliš krutý pro dobytek, a tak základ ekonomiky a životě na vesnici je chov ovcí. Vlna hraje důležitou roli v textilním průmyslu Turecka a je samozřejmě surovinou pro nejvíce slavné výrobky - koberce.
Odhaduje se, že Turecko má více než 36.000.000 ovcí, a většina z nich je chována v těchto rozlehlých pláních. pokud není pastva příliš vzdálená od vesnice pastýře, jsou přivedeni zpět k oblasti kolem sídel, kde jsou méně pravděpodobné útoky predátorů. Jsou-li dál, pak musí být obezřetný přes noc na horské straně. Život je tvrdý pro turecké pastýře a jeho živobytí závisí na ochránci kangalu.

Kangal Dogs at workKangal Dogs at workPracovní plemeno
Úloha psů je sledovat na příchod nebezpečí, které může být ve formě dravých vlků, šakali, orli nebo dokonce medvědy a pumy a umístit se mezi touto hrozbou a stádem. Psi jsou tak používány jako doprovod ovcí na svých častých výpravách za voudou z pastvin, což je úkol, který zkušený pes bude zvládat bez člověka.
Psi, kteří provádějí tyto úkoly se nazývají Coban köpekleri - pastevecký psi. To není název plemene: to prostě popisuje práci, kterou vykonávají. Podle tohoto širokého okruhu je řada konkrétních typů psa, která by mohla být považována za plemena, neboť v průběhu staletí se rozvinuly v jednotných chovných populacích, a to jak ve spolupráci s lidským zásahem při výběru, či geografická izolace tím, že chrání je od vnějších vlivů.

Zároveň je třeba uznat, že existuje velké množství tureckých ovčáckých psů bez zvláštního typu, působí jako strážci dobytka efektivně. Na východě a jihovýchodě země, zejména, jsou kočovní pastevci používají uzavřené populace psů, které sice jsou většinou vysoký a silný, jsou velmi smíšeného typu a jejichž předci mohou pocházet z například, Sýrie, Afghánistán nebo Gruzie.
Pro každého, kdo chce vypracovat studii tureckých psů, je to poměrně složitá situace. Skutečností je, že až do nedávné doby Turecko nemělo žádný oficiální orgán pro registraci plemen psů. Nicméně lidé v Turecku, kteří pracují se psy uznávají hodnotu dobrého typu, povahového a předvídatelného chování a udržují své vlastní neoficiální normy po staletí.

A typical Kangal Dog with its proud ownerDrawing of a Kangal Dog by a pre-school Turkish boy Nabi KustepeV Turecku je nejslavnější plemeno
Kangal nebo Sivas Kangal je známý v celé zemi, berou je jako ceněnou součást národního dědictví, a to natolik, že se dvakrát objevil na tureckých poštovních známkách, jednou v roce 1973 s jeho obecným názvem z Coban köpegi a znovu v roce 1996 jako Kangal köpegi.
A typical Kangal Dog with its proud ownerTotožnost kangalů
Zeptejte se v Turecku k popisu ovčáckého psa Anatolie a - s velkým nadšením a hrdostí, obvykle vypráví o odvaze a statečnosti proti vlkům - a tím bude popisovat Kangal. Dokonce i nejmladší děti mají turecké jasnou představu o kangalech!
Map of Turkey showing the homeland area of the Kangal Dog
Původ Kangala
Název je převzat z malého města Kangal, na jihovýchodě Sivas v centrálním Turecku, v oblasti, kde se nachází nejvíce typických jedinců plemene. Město je pojmenované podle rodiny Kangal, která po staletí v regionu vlastnila půdy a byli vynikající chovatelé koní a ovcí, hlídacích neohrožených psů.
Přes relativně neznámé místo svého původu, je udivující, jak je rozšířené a jak jednotné toto plemeno psa po celé celé střední Anatolie.

A Kangal Dog takes its sheep to water, near SivasKangal Dogs at work


Jeho srst je krátká, hustá a odolná proti počasí a s nezaměnitelnou charakteristikou plemene, mírně huňatý ocas, nesený v kruhu nad zády. Z dálky je v přírodním prostředí jediný způsob, jak odlišit psa od stáda jeho vysoký ocas, protože Kangal stojí běžně mezi jeho ovcemi, které jsou srovnatelné velikosti a barvy.
Kangal Dog wearing its spiked iron collarVzhled
Dospělý pes váží asi 130 lb (60 kg), feny jsou obvykle podstatně menší. Tito psi mohou sledovat střežené území tiše celé hodiny a dle potřeby pronásledovat predátora rychlostí až 30 mil (50 km) za hodinu. Kangal má dvojitou srst, která se výborně hodí pro nástrahy života ve všech podmínkách. Kangal má přiléhající velmi hustou měkkou podsadou a mírně delší a hrubší srst, která se chová dle vlivu počasí. Vlněná vrstva poskytuje izolaci a to nejen v zimě, ale proti těžkým prudkým letním sluncem, když kompletně línají dvakrát ročně mění tloušťku potřebnou pro nadcházející sezónu. Vnější vrstva odpuzuje déšť nebo sníh a bláto.y.
Jako u všech tureckých ovčáků, jsou kangalům zkracovány jeho uši ve věku několika týdnů. Děje se tak z různých důvodů, ne všechny z nich jsou věrohodné, je třeba říci. Za prvé, pro vzhled: oříznuté uši vypadají divoce, výraz psa jako medvěd. Za druhé, pro ochranu v boji s vlkem nebo jiném dravcem, jelikož plandavé uší jsou náchylné na roztržení a to může být následně místem infekce. S tím souvisí nošení špičatých kovových obojků pro ochranu krku při útoku.
Nakonec se povídá, že ořezané uši umožňují psu slyšet lépe. Spíše nepříjemný zvyk je, když jsou uši kupírované, zbydou odřezky a ty jsou vařené a dají se psu sežrat ke zvýšení jeho síly. To je jistě pravda, že kupírovaný kangal vypadá velmi odlišně od jedince s ušima.
A Kangal dog in a village near Sivas

Ochranné chování
Kangal si většinou najde bod s výhledem na jeho stádo a jednoduše sleduje a posloucha. V plném žáru dne pes vykope díru do země, kde cítí chlad a usadi se do něj, stane se téměř neviditelný pro toho kdo se blíží.
Mladí psi jsou vysláni do společnosti starších naučit se techniku ​​a zkušenosti, v procesu. Stabilní, zkušený Kangal je pro pastýře nejcennější majetek. Velmi často psi pracují ve dvojicích, nebo v týmu pro větší stáda. Neztrácejí zbytečně energii tím, že pobíhají, ve dne klidně leží a odpočívají. Noční hlídka je však jiná věc, protože to se pak musí aktivně hlídat po celou noc.
Chování Kangala je fascinující sledovat. Kangalovým prvotním instinktivním jednáním je umístit se mezi vnímaný zdroj nebezpečí a jeho ovce nebo pastýře. (To je velmi silný instinkt a ten lze pozorovat u kangalů, které nikdy neviděli aktivní služby, ale žijí v domácím prostředí v jiných zemích: tváří v tvář s neznámým člověkem, budou stát mezi jejich vlastníkem a jiným člověkem, než zjisti, že vše je v pořádku ).

This unfortunate wolf came scavenging too near the home of a Kangal DogKangalové a vlci
Obvykle musí Kangal běžet velkou rychlostí, a pomocí jeho značné hmotnosti se vrhne ramenem proti vlkovi, kdy ho srazí k zemi. Pak bude útočit na krk a šlachy na zadních nohou. Obce a trhy Anatolie často zobrazují kůži nějakého nešťastného vlka jako trofej nebo k prodeji.
A good Kangal puppy is a prized possessionMother and grandmother share feeding of a litter of 15
Photo by Sivas Valiligi


Kangalské vrhy jsou často velké, v průměru šest až deset mláďat. Štěňata feny jsou vedeny pouze v případě, že se předpokládá, že potřeba nových chovných psů. Slibná štěňátka jsou dobře krmena dietou doplněnou s vejci droby, a mléka. Mohou být předány k přátelům nebo příbuzným v okolních vesnicích.
Obecná síla, spolehlivost a velikost dospělého psa vidět nejen v Anatolii musí přičíst této rané výchově - a generace výběru pro robustnosti - pro v době, kdy je rok starý pracovní kangalů jsou na živobytí rations.As štěně roste, hraje hlavní roli její matky v jeho vývoj. Později, pastýř sám v procesu učení, vyzkouší jak štěně reaguje vycpanou vlčí kůži. Právě při tomto chce vyčlenit nejstatečnější štěnata z vrhu pro práci u stáda nebo zůstane jako hlídací psi v okolí obce.

Kangal a turecké dogy

18. května 2012 v 11:56 Kangalové v Turecku

(KANGALSKÝ PASTEVECKÝ PES, KURDSKÝ KANGAL, TURECKÝ KANGAL, ANATOLSKÝ PASTEVECKÝ PES, KANGAL KÖPEĞI, SIVAS KANGAL KÖPEĞI, SIVAS KANGAL, KURDISH KANGAL, KANGAL KOPEGI, BALAK, GAMMAL, TURKISH KANGAL, KURDISH KANGAL, TURKISH SHEPHERD DOG, ANATOLIAN KARABASH)

kangal

malak karský pastevecký pes akbas

akyaka karayaka yoruk


Neexistuje snad lepší příklad rozdílného vnímání kynologů Západu a Východu než problematika tureckého národního plemene - kangala. Tento starobylý pes je po staletí chován v izolované provincii Sivas ve středním Anatolii, podle mnohých zcela čistokrevně. Jeho blízkými příbuznými nebo jen varietami jsou (stejně zbarvený) karabaş a západoturecký bílý akbaş. Turci považují všechna tato tři plemena za plemena rozdílná a samostatná, FCI, AKC, KC je však označují jen za barevné "variace" na totéž téma - anatolského pasteveckého psa.Genetické testování v nedávné době přiblížilo pomyslný jazýček vah na "naši" stranu, na tradiční nazírání na národní plemena to ale v "zemi rudého půlměsíce" nebude mít žádný vliv. Nic se nemění na usnesení sympozia, které se uskutečnilo ve městě Konya roku 1996. Akbaş, karabaş, kangal (a vzácný karský pastevecký pes) zde byli označeni za samostatná typově upevněná plemena a skutečnost, že na pomezí mezi územími jejich výskytu existují psi vykazující přechodné znaky dvou sousedních variet, se podle zúčastněných odborníků s jejich čistokrevností nevylučuje. Sám vážený kangal byl v Turecku prohlášen za "národní poklad", dostal se na poštovní známky a jeho chov začal probíhat ve státem dohlížených chovatelských stanicích, řízených akademickými institucemi. Mezi oficiálně uznanými plemeny jej však na Západě nalezneme jen u organizace UCI.Ať už je to s tureckými pasteveckými molossy jak chce, jedná se o jednu z nejstarších dogovitých forem světa. Obecně se soudí, že kangal (jako většina tureckých a středoasijských psů) navazuje na starověké molossy indické, asyrské, perské, řecké, dále na arménské gampry, stejně jako na původní samsun mastify a kappadocijské pastevecké psy. Předkové kangala snad byli do Anatolie přivedeni kočovnými kmeny Turkmenů, což pojí jejich historii s legendárním turkménským alabajem. Při formování kangala hrál zřejmě důležitou úlohu i kanjal, starobylé plemeno z Ázerbajdžánu. S tímto názorem se však mnoho odborníků (hlavně Turků) neztotožňuje, mnozí dokonce prohlašují tureckou dogu za plemeno mnohem starší a jméno kanjal za pouhou zkomoleninu výrazu kangal. Kromě toho existuje i hrstka kynologů považující kangala a kanjala za totéž plemeno, pouze chované v jiných regionech.Oblast Malé Asie a její složitá historie neumožňuje přesné dohledání kangalova původu. Anatolie je chápána jako brána mezi Východem a Západem a jako taková zažila obousměrná tažení velkých starověkých vojevůdců i putování nesčetných nomádských skupin. Sama nosila velkou chetitskou kulturu. Domněnky. Víc nezbývá.Co víme z minulosti tureckého národní psa prokazatelně je spojení jeho chovu s "ochrannými křídly" starého tureckého šlechtického rodu Kangalů - vyhlášeného chovem nejen molossů, ale také koní a ovcí. Nedostupnost provincie Sivas by rozhodně umožňovala čistokrevný chov psů. Tvrdé prostředí na náhorní plošině mělo dozajista vliv na masivnější tělesnou stavbu kangala. V porovnání s karabaşem, který je rovněž často zbarven v různých tónech světle hnědé barvy s černou maskou, má obyčejně těžší hlavu a vyšší hmotnost. Impozantní kangal je brán jako prototyp anatolského pasteveckého psa, turecky çoban köpeği.Pojmenování perly tureckých "pastevců" se přenáší i na další místní psy, kteří se od této legendy liší jak například zbarvením, tak povahou nebo využitím. Jako kangalové jsou prodáváni jeho kříženci s plemeny, která mají zlepšit vlohy pro boj s jinými psy. K tomuto účelu slouží zejména anatolští mastifové (zvaní malak nebo malakli), největší psi Turecka, určení ke strážní službě a psím zápasům. Vedle skutečných sivaských kangalů zbarvených v různých odstínech šedohnědé se vyskytuje řada kangalů nepravých - kupříkladu tmavě vlkošedých, žíhaných nebo světle plavých až k barvě slonové kosti bez černé masky (tzv. akyaka kangal). Bílí psi se objevují i pod jménem akit nebo akuş, hnědí bozyaka a žlutí například pod označeními sariyaka a saribaş.Další typem varietou mezi tureckými pasteveckými psy je capar (též karayaka), černě, tmavě šedě či žíhaně zbarvený pes (z turečtiny "černé tělo"). Jemnější v těle je další místní typ - konya, vlastně stejné barvy srsti jako předchozí. Konya je ze všech tureckých pasteveckých psů údajně nejvhodnější pro úlohu společníka. Opakem je yörük žijící s nomády, kterého řídký kontakt s lidmi při přesunu stád na velké vzdálenosti zformoval do psa extrémně nedůvěřivého vůči cizincům. Yörük je často vyšší než kangal, ale lehčí a pohyblivější. Jeho hbitost se osvědčuje při lovu zajíců. Nejsnadnějším rozpoznávacím znakem je yorukova užší čenichová partie. Ke psům typu mastifa směřují arak a již zmíněný masivní malak. První jmenovaný dosahuje kohoutkové výšky až 1 m. Od pastevců se liší hlavně masivnější tělesnou konstitucí. O malakovi se uvažuje jako o nejstarší formě mastifa na světě. Představuje přechod mezi psem horského typu a produktem civilizačního prostředí raných městských kultur - masivním hladkosrstým psem - mastifem. Mohutní psi samci mohou překračovat hmotnost 100 kg.Chov pasteveckých psů byl po celá staletí zaměřen na odolnost, houževnatost a schopnost nekompromisní ochrany stád. To se odrazilo i na povaze kangala, který je v první řadě prvotřídním hlídačem a obranářem. Jeho vedení není snadné a vyžaduje předchozí kynologické zkušenosti. (Což platí pro pastevecká plemena obecně.) Kangal je velmi samostatný a rozhodný pes, vždy připravený přistoupit k razantní obraně nebo k aktivnímu střežení svěřeného prostoru. Jako ostatní přírodní plemena většinou šetří energií, kdykoliv je příležitost, leží. Z vyvýšeného místa zdánlivě letargicky pozoruje své okolí, ve skutečnosti je ale vždy připraven zakročit. Kangal potřebuje u svého pána cítit přirozenou převahu, fyzickými tresty u něho nelze autoritu "dohonit". Ba naopak, jako u ostatních molossů se jimi naruší vztah mezi psem a člověkem, následky pak mohou být i velmi neveselé. Silový fond plemene je značný. Mohutné, ale přesto atletické tělo kangala může značně přesáhnout 60 kg hmotnosti, kohoutková výška 80 cm.


text © Milan Junek

VÝSLEDKY VÝSTAV ARTIK Z DUBSKÉ HAJNICE

16. května 2012 v 22:49 Naše výstavní výsledky

Č.

DATUM

MÍSTO KONÁNÍ

TŘÍDA

VÝSLEDEK

1.31.08. 2011Krajská výstava Karlovy Vary 2011
štěňatvelmi nadějný 1
2.03.06. 2012Klubová výstava (Moloss Club) - Praha, Rychetymladých
výborný 1, CAJC, KVM, BOJ
3.27.08.2012Mezinárodní výstava Interdog Mladá Boleslavmladýchvýborný 1, CAJC, BOJ
4.01.09.2012Krajská výstava Karlovy Vary 2012
mezitřídavýborný 1, VT, krajský vítěz
5.14.10.2012Mezinárodní výstava České Budějovicemezitřída
výborný 1
6.03.11.2012DUO CACIB Prahamezitřídavýborný 1, CAC, res. CACIB
7.13.11.2012ČESKÝ JUNIOR ŠAMPION.
.
8.04.05.2013Klubová výstava(Moloss club) Zbraslav 2013otevřená
výborný 1, CAC, VT
9.16.06.2013Národní výstava Klatovyotevřená
výborný 1, CAC
10.22.02.2014Mezinárodní výstava DUO-CACIB Brnootevřenávýborný 1, CAC, CACIB
11.23.02.2014Mezinárodní výstava DUO-CACIB Brnootevřenávýborný 1, CAC, CACIB, BOB
12.28.02.2014ČESKÝ ŠAMPION..


Nejsilnější pes na světě - táhne traktor

16. května 2012 v 14:57 Kangalové v Turecku


Příběh odvážného Gokaye (kangal dog)

16. května 2012 v 11:53 | přeloženo ze španělštiny |  Kangalové v Turecku

Tento příběh se stal v severovýchodním Turecku, když .............. přítel Suleyman Serkan Karaahmetoglu myslel, že to byl dobrý nápad jít do tábora se svým psem Gokay Kangal.

Říká se, že jediným způsobem dopravy pro cestu do této oblasti byl osel a dostat se do kempu. Serkan přivázal osla za údolí a začal sbírat dříví na roztápění v noci, bohužel a nechtěně opustil osla přivázaného za údolím a do kempu stavět přístřeší a táborák.
Serkan do noci usnul ve svém stanu ............. O půlnoci přišla smečka vlků v okolí, Gokay cítil přítomnost vlků a rychle šel k místu, kde byl osel napaden (za údolím a pryč z oblasti přístřeší). Gokay bojoval až do rána (je známo, že vlci útoky provádí ve skupinách nebo v celku).


Druhý den ráno, když se probudil Serkan třeba připomenout, že on bezděčně zapomněl na osla. vydal se zpět do údolí, přišel a všimnul si, že tam nebyl osel a Gokay. zahájil pátrání po obou na úpatí. Po pár hodinách, našel oslíka a Gokay ve špatném stavu a viděl následky útoku, logicky byl velmi nervózní a šokován a měl strach, že přijde další útok vlků. Když se ohlédne kolem sebe a vidět jeviště boje, uvědomil si, že Gokay z jakéhokoliv důvodu odešel na milost a nemilost vlků a urputně bojoval a udržel se při životě až do svítání, podobně, osel vážně zraněný zůstal naživu.


Gokay se uzdravil ale osel bohužel zemřel o tři týdny později, protože při jiném útoku vlků a bez pomoci Gokay.


Standard ve znění zveřejněném Českomoravskou kynologickou unií

16. května 2012 v 11:47 Standart FCI


STANDART FCI:ZEMĚ PŮVODU: Anatolie

PLEMENO UZNÁNO: FCI 10. 4. 1989

POUŽITÍ: Toto plemeno původně sloužilo k ochraně stád ovcí; je to velmi tvrdý pes, který svoji práci odvádí v horku i zimě.

KLASIFIKACE: skupina II - Pinčové a knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi, oddíl 2.2 "Horští psi", bez zkoušky z výkonu

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: anatolský pastevecký pes je hlídacím psem, jehož minulost je velmi dlouhá. Jeho původ pravděpodobně sahá až k velkým loveckým plemenům Mezopotámie. Uvedené plemeno se během času přizpůsobilo novým životním podmínkám. Nejdůležitějšími podmínkami jeho životního prostředí je podnebí - horké a velmi suché léto a velmi studená zima -, způsob života obyvatelstva - usedlý nebo kočovný život -, a práce, kterou psi vykonávali. Uvedené plemeno chrání stáda, která překonávají na planinách Anatolie velké vzdálenosti. Bez ohledu na rozmary počasí žijí pod širým nebem.

CELKOVÝ DOJEM: Mohutný strážní vzpřímený pes velkého rámce, robustní postavy, se silnou hlavou a hustou patrovou srstí. Musí být velký a vytrvalý. Je schopen pohybovat se velkou rychlostí.

DŮLEŽITÉ ROZMĚRY: Délka tlamy je poněkud menší, než délka lebky.
POVAHA: vyrovnaná a odvážná, bez jakékoliv agresivity, nezávislá, velmi inteligentní a vůdčí. Hrdá a důvěryhodná. Vůči svému pánovi velmi příchylná a loajální. Dospělí psi však jsou k cizím nedůvěřiví.

HLAVA: Temeno: velké, avšak ve správném poměru k celkové postavě, lebka široká mezi ušima a lehce klenutá. Dospělí psi mají širší hlavu, než feny. Stop jen lehce vyjádřen. Tlama při pohledu shora téměř čtvercová, tupý profil, tlama se ke špičce zužuje jen nepatrně. Nos černý, u játrově zbarvených jedinců hnědý. Pysky lehce visící, černé. Dolní okraj horního pysku by měl dosahovat hlouběji, než dolní okraj dolní čelisti. Čelisti silné. Skus/chrup: silné zuby, perfektní, pravidelný a úplný nůžkový skus, přičemž horní řezáky přesahují bez mezery dolní řezáky a zuby jsou v čelistech uloženy šikmo. Úplných chrup se 42 zuby. Oči: v poměru k velikosti hlavy spíše malé, hluboko a široko uložené. Spojivky nejsou vidět. Barva zlatá až tmavě hnědá. Okraje očních víček černé (výjimkou jsou játrově zbarvení psi).

KRK: lehce klenutý, silný, svalnatý, přiměřeně dlouhý, spíše silnější, málo laloku.

TĚLO: silné, dobře osvalené, nikdy ne tučné. Horní linie: bederní partie lehce klenutá. Hřbet v poměru k délce končetin spíše krátký. Hruď: hloubka hrudníku dosahuje až k lokti, žebra dobře klenutá, dostatečně dlouhý hrudní koš. Linie břicha: lehce vtažené.

OCAS: dlouhý, dosahuje nejméně k hleznům. Poměrně vysoko nasazený. V klidu nesen svěšený, na konci lehce zatočený; při vzrušení nesen zvláště u psů vysoko nad hřbetem nebo stočený na hřbetě.

KONČETINY: Hrudní končetina: Hrudní končetiny široko postavené, dobré délky, rovné, se silnými kostmi. Plece dobře osvalené a šikmé. Lokty dobře přiléhají k tělu. Silné zápěstí, nadprstí postaveno lehce skloněné. Tlapy silné s dobře klenutými prsty a krátkými drápy. Pánevní končetina: Silně, ne však přehnaně osvalená. Končetiny při pohledu zezadu rovné a rovnoběžné. Koleno dobře úhlené. Hlezno středně úhlené, silné a rovné, nevybočuje dovnitř ani ven. Zadní nadprstí rovnoběžná a rovná. Tlapy silné, s dobře klenutými prsty a krátkými drápy.

CHODY: velmi pozoruhodný a harmonický průběh pohybu s pevnou a rovnou hřbetní linií, dobře neseným krkem a hlavou; výsledný dojem, kterým pes působí, je lovec na lovu. Při pomalejší akci je povolen mimochod. Krátký krok nebo stepování vysoce nežádoucí.

OSRSTĚNÍ: vlastnosti srsti: krátká nebo polodlouhá, hustá se silnou podsadou. Následkem klimatických podmínek jsou možné i velké rozdíly v délce srsti. Na hrdle a na plecích je srst delší a hustší. V zimě bývá srst delší. Barva: Povoleny jsou všechny barvy.

VELIKOST / VÁHA
Velikost: kohoutková výška psů 74 - 81 cm, fen 71 - 79 cm.
Váha: dospělí psi 50 - 65 kg, feny 40 - 55 kg.

VADY: Všechny odchylky od uvedených bodů je třeba považovat za vady. Těžké vady:nízko posazený pes, těžkopádný a pomalý, příliš mohutný, příliš lehce stavěný, chrtovitého vzhledu; plochá lebka, krátký nebo stepující krok. Příliš dlouhá visící srst. Diskvalifikující vady: příliš krátká tlama (třetina celkové délky hlavy); srst příliš krátká nebo měkká, chybějící podsada, předkus nebo podkus, neschopnost bránit stádo.
Pozn.: Psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata zcela spuštěná v šourku.

nové fotky Artika na návštěvě u Auruse ve složce galerie

15. května 2012 v 23:09

Artik vs. Aurus

dne 12. 5. 2012 jsme navštívili neblíže bydlícího anatola Auruse Yaz Kazana. Při hraní nebyl věkový rozdíl vůbec znát. více fotek v galerii.