ANATOLSKÝ PASTEVECKÝ PES

ANATOLIAN SHEPHERD DOG

KANGAL, Coban Köpegi

Jsme rodina, která miluje plemeno anatolský pastevecký pes, nejen pro jejich krásný vzhled, ale hlavně díky jeho skvělým vlastnostem. Jeho loajalita, moudrost, láska, jeho věrnost svým pánům, jeho schopnost analyzovat všechny situace, stejně jako přizpůsobit se jakémukoli klimatickému prostředí z něj dělá výjimečného psa. V Turecku je kangal součástí tureckého národního bohatství a je označován jako turecký "poklad". Více v sekci O plemeni

NABÍZÍME KE KRYTÍ NAŠEHO PSA ARTIKA Z DUBSKÉ HAJNICE!!!!!!!!!!!!!!

Kangalové ve své vlasti

18. května 2012 v 12:22 | přeloženo z webu www.kangalkopegi.org |  Kangalové v Turecku

Vlast kangalů


Někteří návštěvníci Turecka chtějí vidět něco víc než okraj země, kde se země setká s mořem. Egejské pobřeží na západ a středomořských měst na jihu jsou známé pro své historie.
Centrální Anatolian plošina je obrovské, nehostinné území horských a stepních porostů, zahrnující moderní kapitál, Ankara, která se rozprostírá na východ. Podnebí je kontinentální, od 40 ° C, v létě na-30C v zimě, nebo dokonce nižší ve východních horách. To je skutečná Anatolia. V suchých centrálních pláních, mohou plodiny pěstovány pouze v údolích podél linie řek zmenšovat na stružku, ve kterém v létě. Pastva je příliš řídká a terén a počasí příliš krutý pro dobytek, a tak základ ekonomiky a životě na vesnici je chov ovcí. Vlna hraje důležitou roli v textilním průmyslu Turecka a je samozřejmě surovinou pro nejvíce slavné výrobky - koberce.
Odhaduje se, že Turecko má více než 36.000.000 ovcí, a většina z nich je chována v těchto rozlehlých pláních. pokud není pastva příliš vzdálená od vesnice pastýře, jsou přivedeni zpět k oblasti kolem sídel, kde jsou méně pravděpodobné útoky predátorů. Jsou-li dál, pak musí být obezřetný přes noc na horské straně. Život je tvrdý pro turecké pastýře a jeho živobytí závisí na ochránci kangalu.

Kangal Dogs at workKangal Dogs at workPracovní plemeno
Úloha psů je sledovat na příchod nebezpečí, které může být ve formě dravých vlků, šakali, orli nebo dokonce medvědy a pumy a umístit se mezi touto hrozbou a stádem. Psi jsou tak používány jako doprovod ovcí na svých častých výpravách za voudou z pastvin, což je úkol, který zkušený pes bude zvládat bez člověka.
Psi, kteří provádějí tyto úkoly se nazývají Coban köpekleri - pastevecký psi. To není název plemene: to prostě popisuje práci, kterou vykonávají. Podle tohoto širokého okruhu je řada konkrétních typů psa, která by mohla být považována za plemena, neboť v průběhu staletí se rozvinuly v jednotných chovných populacích, a to jak ve spolupráci s lidským zásahem při výběru, či geografická izolace tím, že chrání je od vnějších vlivů.

Zároveň je třeba uznat, že existuje velké množství tureckých ovčáckých psů bez zvláštního typu, působí jako strážci dobytka efektivně. Na východě a jihovýchodě země, zejména, jsou kočovní pastevci používají uzavřené populace psů, které sice jsou většinou vysoký a silný, jsou velmi smíšeného typu a jejichž předci mohou pocházet z například, Sýrie, Afghánistán nebo Gruzie.
Pro každého, kdo chce vypracovat studii tureckých psů, je to poměrně složitá situace. Skutečností je, že až do nedávné doby Turecko nemělo žádný oficiální orgán pro registraci plemen psů. Nicméně lidé v Turecku, kteří pracují se psy uznávají hodnotu dobrého typu, povahového a předvídatelného chování a udržují své vlastní neoficiální normy po staletí.

A typical Kangal Dog with its proud ownerDrawing of a Kangal Dog by a pre-school Turkish boy Nabi KustepeV Turecku je nejslavnější plemeno
Kangal nebo Sivas Kangal je známý v celé zemi, berou je jako ceněnou součást národního dědictví, a to natolik, že se dvakrát objevil na tureckých poštovních známkách, jednou v roce 1973 s jeho obecným názvem z Coban köpegi a znovu v roce 1996 jako Kangal köpegi.
A typical Kangal Dog with its proud ownerTotožnost kangalů
Zeptejte se v Turecku k popisu ovčáckého psa Anatolie a - s velkým nadšením a hrdostí, obvykle vypráví o odvaze a statečnosti proti vlkům - a tím bude popisovat Kangal. Dokonce i nejmladší děti mají turecké jasnou představu o kangalech!
Map of Turkey showing the homeland area of the Kangal Dog
Původ Kangala
Název je převzat z malého města Kangal, na jihovýchodě Sivas v centrálním Turecku, v oblasti, kde se nachází nejvíce typických jedinců plemene. Město je pojmenované podle rodiny Kangal, která po staletí v regionu vlastnila půdy a byli vynikající chovatelé koní a ovcí, hlídacích neohrožených psů.
Přes relativně neznámé místo svého původu, je udivující, jak je rozšířené a jak jednotné toto plemeno psa po celé celé střední Anatolie.

A Kangal Dog takes its sheep to water, near SivasKangal Dogs at work


Jeho srst je krátká, hustá a odolná proti počasí a s nezaměnitelnou charakteristikou plemene, mírně huňatý ocas, nesený v kruhu nad zády. Z dálky je v přírodním prostředí jediný způsob, jak odlišit psa od stáda jeho vysoký ocas, protože Kangal stojí běžně mezi jeho ovcemi, které jsou srovnatelné velikosti a barvy.
Kangal Dog wearing its spiked iron collarVzhled
Dospělý pes váží asi 130 lb (60 kg), feny jsou obvykle podstatně menší. Tito psi mohou sledovat střežené území tiše celé hodiny a dle potřeby pronásledovat predátora rychlostí až 30 mil (50 km) za hodinu. Kangal má dvojitou srst, která se výborně hodí pro nástrahy života ve všech podmínkách. Kangal má přiléhající velmi hustou měkkou podsadou a mírně delší a hrubší srst, která se chová dle vlivu počasí. Vlněná vrstva poskytuje izolaci a to nejen v zimě, ale proti těžkým prudkým letním sluncem, když kompletně línají dvakrát ročně mění tloušťku potřebnou pro nadcházející sezónu. Vnější vrstva odpuzuje déšť nebo sníh a bláto.y.
Jako u všech tureckých ovčáků, jsou kangalům zkracovány jeho uši ve věku několika týdnů. Děje se tak z různých důvodů, ne všechny z nich jsou věrohodné, je třeba říci. Za prvé, pro vzhled: oříznuté uši vypadají divoce, výraz psa jako medvěd. Za druhé, pro ochranu v boji s vlkem nebo jiném dravcem, jelikož plandavé uší jsou náchylné na roztržení a to může být následně místem infekce. S tím souvisí nošení špičatých kovových obojků pro ochranu krku při útoku.
Nakonec se povídá, že ořezané uši umožňují psu slyšet lépe. Spíše nepříjemný zvyk je, když jsou uši kupírované, zbydou odřezky a ty jsou vařené a dají se psu sežrat ke zvýšení jeho síly. To je jistě pravda, že kupírovaný kangal vypadá velmi odlišně od jedince s ušima.
A Kangal dog in a village near Sivas

Ochranné chování
Kangal si většinou najde bod s výhledem na jeho stádo a jednoduše sleduje a posloucha. V plném žáru dne pes vykope díru do země, kde cítí chlad a usadi se do něj, stane se téměř neviditelný pro toho kdo se blíží.
Mladí psi jsou vysláni do společnosti starších naučit se techniku ​​a zkušenosti, v procesu. Stabilní, zkušený Kangal je pro pastýře nejcennější majetek. Velmi často psi pracují ve dvojicích, nebo v týmu pro větší stáda. Neztrácejí zbytečně energii tím, že pobíhají, ve dne klidně leží a odpočívají. Noční hlídka je však jiná věc, protože to se pak musí aktivně hlídat po celou noc.
Chování Kangala je fascinující sledovat. Kangalovým prvotním instinktivním jednáním je umístit se mezi vnímaný zdroj nebezpečí a jeho ovce nebo pastýře. (To je velmi silný instinkt a ten lze pozorovat u kangalů, které nikdy neviděli aktivní služby, ale žijí v domácím prostředí v jiných zemích: tváří v tvář s neznámým člověkem, budou stát mezi jejich vlastníkem a jiným člověkem, než zjisti, že vše je v pořádku ).

This unfortunate wolf came scavenging too near the home of a Kangal DogKangalové a vlci
Obvykle musí Kangal běžet velkou rychlostí, a pomocí jeho značné hmotnosti se vrhne ramenem proti vlkovi, kdy ho srazí k zemi. Pak bude útočit na krk a šlachy na zadních nohou. Obce a trhy Anatolie často zobrazují kůži nějakého nešťastného vlka jako trofej nebo k prodeji.
A good Kangal puppy is a prized possessionMother and grandmother share feeding of a litter of 15
Photo by Sivas Valiligi


Kangalské vrhy jsou často velké, v průměru šest až deset mláďat. Štěňata feny jsou vedeny pouze v případě, že se předpokládá, že potřeba nových chovných psů. Slibná štěňátka jsou dobře krmena dietou doplněnou s vejci droby, a mléka. Mohou být předány k přátelům nebo příbuzným v okolních vesnicích.
Obecná síla, spolehlivost a velikost dospělého psa vidět nejen v Anatolii musí přičíst této rané výchově - a generace výběru pro robustnosti - pro v době, kdy je rok starý pracovní kangalů jsou na živobytí rations.As štěně roste, hraje hlavní roli její matky v jeho vývoj. Později, pastýř sám v procesu učení, vyzkouší jak štěně reaguje vycpanou vlčí kůži. Právě při tomto chce vyčlenit nejstatečnější štěnata z vrhu pro práci u stáda nebo zůstane jako hlídací psi v okolí obce.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 harvanec harvanec | E-mail | 3. října 2012 v 21:50 | Reagovat

Prosím opravte si info.V Turecku pumy nežijú.

                     S pozdravom

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama